Neoprávněná srážka 3200,- Kč z účtu pojišťovnou za neexistující pojistku

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den. Prodal jsem osobní auto a zrušil povinné pojištění, ze kterého mi vrátili 220,-Kč a z havarijního byl přeplatek 36,-Kč, ten mi nevrátí protože se jedná o malou částku. Jelikož mi byla pojistka strhávána přes SIPO, zjistil jsem dle SIPO lístku, že mi další měsíc opět strhli z účtu 3200,-Kč za povinné pojištění vozidla. Byl jsem osobně sepsat žádost o vrácení peněz, které mi srazila pojišťovna. Už je to druhý týden a peníze mi nevrátili. Kde bych si mohl na pojišťovnu stěžovat? Mám nárok na nějakou refundaci-úroky-odškodnění? Kde se obrátit pokud mi neoprávněně stržené peníze bez mého souhlasu z účtu nevrátí? Mnohokrát jsem tam volal. Nebylo mi vůbec vysvětleno, proč mi byla částka sražená a kdy mi bude vrácená, nikdo se mi neomluvil. Byl jsem srozuměn, že musím čekat. Dle hovoru pracovnice jsem pochopil, že se jedná o nějaký nepořádek a zmatek v pojistných smlouvách v pojišťovně.

Doporučení časopisu dTest

Ve vašem dotazu nezmiňujete, o kterou pojišťovnu se jedná. V případě, že disponuje tzv. ombudsmanem, doporučujeme se Vám s Vaším problémem obrátit nejdříve na něj, neboť představuje určitý autoritativní prostředek v rámci vnitřní organizační struktury jednotlivých pojišťoven.

Právně se stržený doplatek považuje za bezdůvodné obohacení podle § 2991 odst. 1 občanského zákoníku a to konkrétně z důvodu odst. 2 stejného ustanovení - neboť se jedná o plnění z právního důvodu (uzavřené smlouvy o povinném ručení), který odpadl (zánik povinného ručení v důsledku prodeje osobního automobilu). Vy z tohoto důvodu máte tedy právo domáhat se jeho vydání.

Pokud by nedošlo ke smírnému vyřešení situace, můžete se obrátit na stížnostní portál VašeStížnosti.cz, dostupný na adrese vasestiznosti.cz. Jedná se o zprostředkování dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, a to za účelem předcházení soudních pří, které jsou finančně i časově velmi náročné.

Pokud předestřený postup nepomůže, nezbude Vám bohužel nic jiného, než se vydání Vašich peněz domáhat soudní cestou.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest