Neodstranění havárie

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, provozujeme sportovní studio. Máme v pronájmu nebytový prostor. Před pěti dny v objektu vznikla havárie na odpadu. Do místnosti masivně teče voda. Je znehodnocen koberec, zrcadlo a další věci. V důsledku tohoto stavu jsme nuceni rušit hodiny a přicházíme o klientelu. Pronajímatel situaci neřeší a téměř nekomunikuje. Jak máme postupovat?

Doporučení časopisu dTest

Podle ustanovení § 2208 občanského zákoníku je potřeba, abyste jako nájemce havárii odpadu nahlásili bez zbytečného odkladu pronajímateli, aby ji odstranil. Pokud ji neodstraní také bez zbytečného odkladu a Vy jako nájemce prostor můžete využívat jen s obtížemi, máte právo na přiměřenou slevu z nájemného. A nebo můžete opravu provést jako nájemce sami a požadovat náhradu účelně vynaložených nákladů. Ztěžuje-li navíc vada užívání zásadním způsobem, a nebo znemožňuje-li užívání úplně, máte jako nájemce právo na prominutí nájemného nebo můžete nájem vypovědět bez výpovědní doby.

Náklady účelně využité na odstranění vady si můžete započíst do výše jednoho nájmu podle ustanovení § 2208 odst. 2 občanského zákoníku postupem uvedeným v ustanovení § 1982 občanského zákoníku. A to tak, že v okamžiku vzniku práva na požadování svého uspokojení, tedy po zaplacení opravy, písemně prohlásíte a zašlete pronajímateli, že svoji pohledávku započítáváte proti nájemnému. A to ve výši ceny opravy. Ale v případě, že by oprava stála více jak 1 nájemné, zbytek účelně vynaložených nákladů musíte od pronajímatele vyžadovat přímo. Tedy aby Vám je přímo uhradil, pokud se nedomluvíte jinak.