Nekalé praktiky pojišťoven

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,

v návaznosti na článek v dTestu 2011/09 o nekalých praktikách pojišťoven, bych se rád zeptal, zda jsou jejich triky opravdu v mezích zákona a nelze se proti nim účinně bránit.

Já sám jsem si bohužel ověřil na vlastní kůži výpočet podle matematických vzorců pojišťoven. Před 17-ti lety jsem si z mladické nerozvážnosti sjednal u ING investiční životní pojištění, s ujištěním, že kdykoliv mohu pojištění vypovědět a mnou vložené prostředky (možná bez pár procent a nějakých bezvýznamných poplatků) mi budou vyplaceny. Součástí investičního pojištění bylo i pojištění pro případ úmrtí, ale vždy jsem byl makléři ujišťován, že tato pojistka je kryta výnosy z investic. Každý rok mi chodily výpisy, jak se ING daří a jak mé finance utěšeně rostou, a samozřejmě trvalý tlak, abych zvýšil měsíční platby na pojistné.

Po celých 17 let jsem platil řádně a včas cca. 850,-Kč/měs.

Letos v lednu jsem se dostal do mírné finanční tísně a rozhodl jsem se pojištění ukončit. Použil jsem matematické postupy všeobecně uznávané a počítal jsem takto: 850 x 12 x 17 = 173 400,-Kč. Protože patřím k realistům, tak mi bylo jasné, že výnosy mi asi nedají, ale tak 150 - 160 tis. jsem očekával. Nemilé překvapení mě čekalo, když po různých vytáčkách a přemlování ze strany ING, nechť pojištění neruším a jak je to super výhodné jsem obdržel nabídku s tzv. odkupným ve výši 82 334,-Kč. Nejsem člověk bojácný a ani mentálně zaostalý, tak jsem se rozhodl zjistit tajemství matematických vzorců ING u nějaké kompetetní osoby. Vřele doporučuji pracovníkům a příznivcům D testu vyzkoušet si na vlastní kůži reakci kohokoliv ze společnosti tohoto typu, na jednoduchou a zdvořilou otázku " Prosím vás, mohu mluvit s majitelem, nebo statutárním zástupcem této firmy?". Zděšení v hlase /u telefoních operátorů/ a zděšení celkové, včetně změny barvy v obličeji /u pracovnic na přepážce/ jsem ještě nezažil. Zřejmě by bylo snažší prohodit pár slov po telefonu třeba s velitelem atomové ponorky v akci, než s někým odpovědným v ING. Po nemalém úsilí jsem se propracoval k nějakému vedoucímu vedoucích či co, a toto setkání si budu pamatovat již navždy. Věk cca. 35let, oblek cca. 70 tis., hodinky cca. 250 tis. a naprosto sebejistý zářivě bílý úsměv, že na ING si nikdo nepřijde. Byl jsem ujištěn, že vše je v naprostém pořádku, takto to bylo ujednáno ve smlouvě a klidně se mohu o své peníze soudit, ale případný soudní spor na 100% prohraji.

Smlouvu jsem měl pečlivě nastudovanou, včetně miniaturních smluvních podmínek, ale o tom, že si pojišťovna ponechá cca. 50% z mých peněz, není nikde ani zmínka. Jsem ochoten pochopit, že pokud je pojistka vypovídána v krátkém čase po uzavření /toto je zmiňováno i ve vašem článku/, je opravdu pro klienty nevýhodná, ale 17 roků mi zase tak málo nepřipadá.

Můj dotaz tedy zní: skutečně není proti takovému podvodu obrana?

Naprosto stejný průběh má moje součastná kauza s názvem "důchodové pojištění" u Kooperativy.

Na závěr bych ještě poprosil /pokud to bude možné/ o zveřejnění na portálu dTest, aby případní zájemci o tyto typy pojištění věděli do čeho jdou.

Doporučení časopisu dTest

Pokud pojištovna neporušila smlouvu nebo zákon, je takový postup možný. Doporučuji před podpisem smlouvy požádat pojišťovnu o vyhotovení modelových výpočtů, třeba pro případ odkupného (dříve odbytného).
Máte-li podezření na nekalé obchodní praktiky pojištovny obraťte se s podnětem na Českou národní banku, která je dozorovým orgánem v oblasti pojišťovnictví
( http://www.cnb.cz/cs/spotrebitel/ochrana_spotrebitele/index.html ).

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest