Nedoručený balík do ruky

Spotřebitelský dotaz

Vážení, objednal jsem si zboží přes eshop a vybral dopravu přes Českou poštu - Balík do ruky. Během dne doručování jsem obdržel od ČP SMS zprávu, že mezi 12. a 19. hodinou mi balík bude domů doručen. Čekal jsem tedy ve stanovený čas doma, ale ve 19.20 jsem dostal SMS zprávu, že balík nebyl úspěšně doručen a že bude k vyzvednutí na poště. Chci tedy reklamovat samotné dodání zboží, protože jsem s ním nespokojen. Na poště mi potvrdili, že reklamaci mám provést u eshopu a ten si pak vyřídí vše s poštou sám. Eshop ale tvrdí, že si reklamaci mám provést na poště já. Chtěl bych se zeptat, zdali mám právo reklamovat službu dodání zboží na eshopu a na co v rámci reklamace mám právo (vrácení peněz za dopravné, slevu na dopravném, atd.) a případně podle jakého ustanovení zákona.

Doporučení časopisu dTest

Dle instrukcí zveřejněných na portálu veřejné správy mohou být poštovní služby reklamovány nejen odesílatelem, jak Vám bylo pracovnicemi pošty předestřeno, nýbrž i adresátem poštovní zásilky. Konkrétní postup, který vytvořili přímo pracovníci České pošty, je dostupný zde https://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/101/105/3881.html#obsah, přičemž za jeho správnost ručí Odbor komunikace generálního ředitelství České pošty, s.p.

Umožnění reklamace adresátovi zásilky zakotvuje také zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve svém ustanovení § 2561, kde je výslovně stanoveno, že pokud požádá příjemce zásilky o její vydání poté, co přijde do místa určení, případně poté, kdy měla do místa určení dojít, přechází na příjemce veškerá práva ze smlouvy, tedy i práva z vadného plnění.

Je ovšem nutno doložit, že jste skutečně oprávněn k reklamaci, a to předložením potřebných dokladů. Tím je v tomto případě podací lístek, který obdržel odesílatel, když zásilku podával. Požádejte tedy odesílatele, aby Vám podací lístek zaslal. Poté, co jej obdržíte, musí Česká pošta Vaši reklamaci přijmout a do 30 dnů ji vyřídit. Alternativně se také můžete dohodnout s odesílatelem, aby reklamaci podal a následně Vám v reklamačním procesu navrácenou část poštovného zaslal na Váš účet.

Pokud by Vám reklamaci pošta zamítla nebo nevyřídila ve lhůtě 30 dnů, mohl byste podat námitku k Českému telekomunikačnímu úřadu dle § 6a zákona č. 29/2000 Sb, o poštovních službách. Ten by záležitost následně prošetřil a rozhodl o oprávněnosti Vaší reklamace. Více informací o námitce se můžete dozvědět zde http://www.ctu.cz/spory-reklamace.

Dále můžete na postup České pošty podat stížnost, a to k rukám vedení samotné České pošty. Více informací se o tomto řešení dozvíte zde https://www.ceskaposta.cz/o-ceske-poste/kontakty/postovni-ombudsman. Případně můžete podat stížnost opět na Český telekomunikační úřad, informace o tomto řešení naleznete zde https://www.ctu.cz/postovni-sluzby.

Služba Balík do ruky Vám garantuje dodání během následujícího pracovního dne. Pokud tento příslib nebyl dodržen, ačkoli jste se po celou smluvenou dobu nacházel v místě bydliště, nebyly dodrženy podmínky garantované českou poštou, máte proto právo na navrácení části dopravného dle čl. 55 poštovních podmínek, konkrétně rozdílu mezi cenným balíkem a balíkem do ruky dle platného ceníku České pošty dostupného zde https://www.ceskaposta.cz/documents/10180/282441/kompletni_cenik.pdf/528acb00-cbab-450e-8a94-90add1cf405b.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Ostatní služby (mj. stavby, opravy, úpravy) Spotřebitelská poradna dTest