Navýšení členského vkladu

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak mám postupovat v případě nesouhlasu s navýšením členského vkladu u družst. záložny Akcenta. Smlouva která končí 30.1.2019 byla uzavřena dlouho před platností nového zákona.Nechci navyšovat vklad (10 000) jde smlouva za těchto okolností vypovědět?

Doporučení časopisu dTest

Zákonem č. 333/2014 Sb. došlo k novelizaci zákona č. 87/1995 Sb., o spořitelních a úvěrních družstvech, přičemž tato novela s účinností od 1. 1. 2018 stanovuje, že základní členský vklad v družstevní záložně musí činit minimálně 1 000 Kč a dále pak, že souhrn zůstatků vkladů člena spojený s úrokem nebo obdobnou výhodou nesmí překročit desetinásobek souhrnu jeho splaceného základního členského vkladu a splaceného dalšího členského vkladu.

To znamená, že pokud Váš nynější souhrn zůstatků překračuje desetinásobek Vašeho splaceného členského vkladu, tak máte povinnost navýšit svůj vklad do zákonem vymezené výše. Tato povinnost se týká i stávajících členů družstevní záložny.

Družstevní záložna Akcenta se změnila na Československé úvěrní družstvo, které na svých stránkách dne 21.07.2017 zveřejnilo upozornění, ve kterém Vás jako člena informuje o tom, že "pokud z Vaší strany nedojde k navýšení základního členského vkladu nejpozději do 31. 12. 2017, Vaše členství k 1. 1. 2018 ze zákona zanikne a související vklady a úvěry budou dle zákonných požadavků vypořádány nejpozději do 31. 12. 2020." Dostupné na adrese: https://www.csud.eu/o-nas/aktualne/upozorneni-pro-cleny+a83.htm

Pokud tedy chcete zůstat členem družstevní záložny musíte členský vklad navýšit do zákonem požadované výše. Pokud nechcete navyšovat Váš členský vklad, tak Vaše účast v družstevní záložně k 1. 1. 2018 zanikne.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotřebitelská poradna dTest