Navýšení ceny služby

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, v roce 2016 jsme na internetu objednali dopravu balíku. Cena objednávky 984 Kč byla v plné výši ihned uhrazena. V potvrzení objednávky nejsou žádné další informace. Nyní s odstupem 14 měsíců se na nás společnost obrátila s výzvou k úhradě 1100 Kč za celní služby. Nejsou ale ochotni nám doložit jakým způsobem jsme o tak vysoké ceně byli informováni, my si nejsme ničeho vědomi. Dále nám vyhrožují pokutou 500 Kč, také ale nechtějí doložit jak k ní dospěli. Nevystavili nám žádný doklad, jde o výzvu platby na neurčitý účet. V současných OP mají cenu celních služeb zmíněnou, ale nechtějí nám poskytnout kopii OP z doby objednávky. Jak se prokazuje souhlas s OP a jejich verze z minulosti v praxi? Jak je to pak s cenou? Nemusí být upřesněna? Stačí v OP obecně uvést možnost platby celních služeb a pak požadovat vyšší cenu, než je cena tržní?

Doporučení časopisu dTest

Ustanovení § 1811 odst. 2, písm. (c) zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku (dále jen "občanský zákoník") ukládá podnikateli povinnost spotřebitele informovat o ceně zboží nebo služby, případně způsobu jejího určení, včetně všech daní a poplatků. Ustanovení § 1821 občanského zákoníku navíc říká, že pokud podnikatel spotřebiteli nesdělil údaje o dalších daních a poplatcích, které spotřebitel ponese, není spotřebitel povinen tyto daně, poplatky nebo náklady podnikateli hradit. Podnikatel by po Vás tedy tuto cenu mohl žádat pouze v případě, že byste o ní dopředu prokazatelně věděl.

Co se týká pokuty, taková by musela být ujednána v textu smlouvy, jelikož ujednání o smluvní pokutě v obchodních podmínkách označil Ústavní soud ve svém rozhodnutí I.ÚS 3512/11 jako nepřípustné.

Prokazování přesného znění obchodních podmínek ze dne objednávky by v případě sporu bylo na podnikateli, jelikož by nesl jak břemeno důkazní, tak břemeno tvrzení.

Na Vaše dotazy o ceně odpovídá směrnice o právech spotřebitelů č. 2011/83/EU. Ta uvádí, že je nutno uvést "celkovou cenu zboží nebo služeb včetně daní, nebo pokud z povahy zboží nebo služeb vyplývá, že cenu nelze rozumně stanovit předem, způsob jejího výpočtu a případně i další poplatky za dopravu, dodání nebo poštovné, nebo pokud tyto poplatky nelze rozumně stanovit předem, skutečnost, že k ceně mohou být účtovány takové dodatečné poplatky". Podle ustanovení § 1817 občanského zákoníku navíc podnikatel nesmí po spotřebiteli požadovat další platbu, než kterou je spotřebitel povinen uhradit na základě hlavního smluvního závazku, pokud spotřebitel nedal k této další platbě výslovný souhlas.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest