Náušnice

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na možnost reklamace náušnic, když jsem jednu ztratila. Vím, že je to asi hloupost, ale tyto náušnice mají naprosto nefunkční zapínání a hned při prvním použití mi jedna upadla a ztratila se. Dnes jsem byla v prodejně, kde byly zakoupeny, zda by mi nemohli objednat pouze jednu, tak to že už zkoušeli, ale že to dodavatel nedělá. Tak jsem se ptala, kdo je tím dodavatelem a paní prodavačka mi to nebyla ochotna sdělit, ani kdo je výrobce, že tyto údaje nemá, má je pouze pan vedoucí. Tak jsem chtěla kontakt na pana vedoucího a ten mi také nedala.Tak jsem chtěla alespoň název prodejny, který jsem nikde neviděla, tak to mi řekla. Nicméně se chci zeptat, zda je prodávající povinný zákazníkovi sdělit, odkud zboží pochází a také jaké jsou mé šance při reklamaci. Nejde mi ani tak o ty peníze, jakož o to, že je někdo schopen prodat takové zboží, nebo jej vůbec vyrobit. Jedná se o kruhové náušnice, kde se zapínání většinou zasouvá do dutiny v této náušnici. Podobné jsem měla několik let. U těchto je toto zapínání ohnuté, to znamená, že náušnice visí na cca 1 mm kousku a při menším zavadění se rozepne.

Doporučení časopisu dTest

Zboží můžete reklamovat, přestože Vám jeho část chybí. Reklamovat nelze pouze zboží podle § 2167 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Ten striktně vymezuje, u kterého zboží kupující nemá právo z vadného plnění. Chybějící část zboží pak v souladu se zmíněným ustanovením toto právo nikterak nezkracuje.

Pokud byste zboží reklamovala v průběhu šesti měsíců od převzetí, má se podle § 2161 odst. 2. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, za to, že věc byla vadná již při převzetí. To znamená, že důkazní břemeno leží na prodejci a reklamace by tak pro Vás měla být o to jednodušší, což však v praxi samozřejmě zaručit nelze.

Samozřejmě pokud došlo ke ztrátě náušnice v důsledku vady, máte pak přirozeně všechny zákonné nároky podle § 2169 občanského zákoníku, tedy nárok jak na opravu věci, tak na dodání věci nové, není-li to možné, i na odstoupení od smlouvy jako poslední možnost řešení reklamace. Případně i na slevu z kupní ceny, neodstoupíte-li od smlouvy, ani neuplatníte-li právo na dodání nové věci.

Problém by mohl nastat právě při požadování nové věci či odstupování od smlouvy, kdy by prodávající pravděpodobně mohl chtít tento způsob vyřízení reklamace zamítnout, protože mu nejste schopna dodat druhou náušnici. V takovém případě pak na Vaší straně stojí § 2110 písm. b) téhož zákona, podle kterého lze tato dvě práva uplatit i v případě, kdy kupující nemůže věc vrátit v tom stavu, v jakém ji obdržel (tedy celý pár náušnic), pokud věc použil ještě před objevením její vady. Tímto byste měla při uplatňování reklamace argumentovat.

Vzhledem k tomu, že kvůli charakteru vady zřejmě nebude možná oprava zboží, ani výměna za nový kus, doporučujeme proto trvat na odstoupení od smlouvy a vrácení peněz za obě náušnice. Je totiž zřejmé, že chybné zapínání náušnice je výrobní vadou.

Trvejte tedy na reklamaci přímo u prodávajícího a požadujte vrácení peněz za obě náušnice.

Zda máte právo na informaci o výrobci či dovozci, je uvedeno v § 10 odst. 1 písm. a) zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Prodejce musí zajistit, aby byl se na výrobku nacházelo označení výrobce nebo dovozce.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest