Nárok na vrácení peněz

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den.
V dubnu jsem si od svého tel. operátora (Vodafone) zakoupil telefon Nokia E7, který začal zanedlouho vykazovat vcelku podstatnou vadu - samovolně ukončoval některé (asi náhodně vybrané) hovory. Byl jsem jej reklamovat u operátora, telefon poslali do servisu a za 14 dní mi jej vrátili s tím, že chyba byla v poškozeném SW a bylo provedeno jeho přehrání. Chyba se bohužel vyskytovala v neztenčené míře i nadále, proto jsem telefon odnesl do aut. servisu CellNet v naději, že se postarají lépe, než operátor. Po zhruba třech týdnech se mi telefon vrátil s tím, že chyba byla v základní desce, a tato byla vyměněna. (Z protokolů o opravě jsem seznal, že obě opravy prováděl tentýž servis - Arvato)
Asi nepřekvapí, že chyba telefonu nebyla ani druhou opravou dotčena. Na zákaznické lince Vodafonu mi milá a ochotná slečna vysvětlila, že když telefon odnesu do prodejny Na Příkopě, tamní technik jej posoudí, a jelikož jde o třetí stejnou a trvající vadu, vyplatí mi investovanou částku. V dané prodejně jsem se poté dozvěděl, že technik má dovolenou, i kdyby neměl tak nerozumí Nokiím a že tedy musí přístroj poslat na posouzení do servisu (obligátní Arvato).
O faktu, že náhradní telefon adekvátní tomu opravovanému si nevydupete ani ve snu, raději pomlčím.
Můj dotaz: Zákon mi patrně nedává právo kohokoli z Vodafonu uškrtit, ale - jaká mám v této situaci práva, ohledně případného vrácení peněz? Protože od operátora si už telefon nekoupím ani kdyby mne prosil. A pokud bude Arvato tvrdit, že vada neexistuje (vypínání hovorů se projevuje náhodně, díky čemuž je telefon sice nepoužitelný, ale obtížně hodnotitelný, bez dlouhodobého testování), jak postupovat dále? Zaplatit si nějaký znalecký posudek? U koho?

Předem děkuji za odpověď.

Doporučení časopisu dTest

Řešení reklamace uškrcením bohužel náš občanský zákoník nezná, nicméně právo na vrácení peněz máte - za předpokladu, že se jedná o třetí reklamaci té samé (stejně se projevující) vady. Pokud by servis tvrdil, že telefon žádnou vadu nevykazuje, nejlepším postupem by bylo nechat jej otestovat u nezávislého soudního znalce, nechat si od něj vyhotovit znalecký posudek a na základě toho pak Vodafonu (i servisu) vcelku jednoznačně prokázat, že na výrobku skutečně vada je a Váš nárok je oprávněný. Pokud znalecký posudek dopadne ve Váš prospěch, máte nárok na jeho proplacení od prodejce. Seznam soudních znalců najdete na www.justice.cz - odkaz dole na stránce "znalci a tlumočníci".

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest