Nákupní taška Milano

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den. Reklamovala jsem již podruhé kolečkovou tašku, resp.kolečka, která jsou z nevyhovujícího materiálu. První reklamace po několika měsících užívání byla uznána, zaslána náhradní kolečka. Druhá reklamace po 3 týdnech užívání (resp. 6 nákupech) neuznána s tím, že se nejedná o výrobní vadu. Na svých stránkách mají v nabídce m.j.uvedeno: Velká pevná kolečka pro snadnou manipulaci do schodů. Nosnost tašky: 30 kg. Musím konstatovat, že nosnost zdaleka nebyla využita a o "pevnosti koleček" silně pochybuji. Troufám si říct, že se jedná o klamavou reklamu. V minulosti jsem již měla více podobných tašek a jejich životnost byla přes pět let. Jedná se sice pouze o částku 699 Kč, ale z pohledu mého důchodu to není zanedbatelná částka.

Doporučení časopisu dTest

Je třeba rozlišit dvě situace a to, zda tašku reklamujete ve lhůtě delší nebo kratší než šest měsíců od převzetí.

Pokud reklamujete v kratší lhůtě než šest měsíců od převzetí, je zde důkazní břemeno na prodávajícím, aby prokázal, že při koupi na věci vada nebyla. Stanoví tak ustanovení § 2161 odst. 2 občanského zákoníku. Tuto skutečnost by měl prokázat silným důkazním prostředkem, ideálně znaleckým posudkem. Pokud tak neučiní, lze argumentovat, že reklamace nebyla vyřízena řádně v souladu s § 19 odst. 3 zákona o ochraně spotřebitele a od smlouvy odstoupit.

V případě, že reklamujete v delší lhůtě, než je šest měsíců od první koupě, a chcete reklamaci rozporovat, je tak nutné učinit znaleckým posudkem. Seznam znalců najdete na stránkách www.justice.cz nebo na našich stránkách www.dtest.cz/soudni-znalci. Pokud bude posudek ve Váš prospěch je prodávající povinen uhradit Vám náklady na jeho vypracování v souladu s § 1924 občanského zákoníku. Zároveň se bude jednat o důkaz, že reklamace nebyla vyřízena řádně, a z toho titulu bude možné od smlouvy odstoupit.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest