Nákup zboží v USA

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den. Chtěl bych si objednat zboží na webu amazon.com. Konkrétně by se jednalo o zavírací nůž, který u nás zapadá do kategorie sportovní-bojový cold steel spartan za 63 dolarů, a v dohledné době zřejmě také kladkovou sportovní kuši za asi 250 až 300 dolarů. Obojí tady u nás vychází mnohem dráž. Nevíte, jestli je možné toto zboží objednat a dovézt z USA? Objednával bych je přímo u prodejce Amazonu. Nevím rovněž, jak to je s proclením, navíc jsem slyšel, že od určité částky je povinnost platit DPH.

Doporučení časopisu dTest

Zboží pocházející ze zemí mimo EU je po transportu do České republiky podrobeno celnímu řízení. Dovoz zboží je upraven zákonem č. 47/2011 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů. Vzhledem k tomu, že hodnota zboží by dle Vašeho dotazu byla 250-300 USD, celní úřad by vyměřil jak clo, tak DPH.

Obecně pro dovoz zboží ze zemí mimo EU platí následující pravidla:

1. Zboží do úhrnné hodnoty 22 EUR nepodléhá DPH, kdy se úhrnnou hodnotou rozumí cena zboží + pojištění + poštovné. Osvobození od DPH se nevztahuje na alkoholické nápoje, parfémy, toaletní vody a tabákové výrobky.

2. Je-li vlastní hodnota zboží do 150 EUR, zboží je osvobozeno od cla, ale musíte doplatit DPH.

3. Je-li vlastní hodnota zboží nad 150 EUR (což je Váš případ), je třeba zaplatit clo + DPH.

Prakticky prodejci zaplatíte kupní cenu, ale celnímu úřadu clo + DPH. Bližší informace o výši cla i kategorizaci zboží Vám podá celní úřad. Je třeba myslet také na to, že některé zboží podléhá z bezpečnostních důvodů zákazu dovozu. Jedná se zejména o zbraně a další podobné produkty. Více informací naleznete zde: https://www.celnisprava.cz/cz/dalsi-kompetence/ochrana-spolecnosti-a-zivotniho-prostredi/Stranky/default.aspx. Zda jsou nebo nejsou nože, které zmiňujete, zakázány dovážet, Vám sdělí celní úřad.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest