Nákup v Německu

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, plánuji nákup elektroniky v Německu. Díval jsem se na jejich e-shopy i kamenné prodejny a ceny např. automatických kávovarů (např. Jura E6) nebo notebooků jsou nekdy výrazně levnější. Chtěl bych se zeptat jak je to s případnou reklamací, když zboží koupím osobně nebo přes e-shop. jestli se musí platit nějaké clo nebo dph apod. Můžu uplatnit reklamaci v ČR, a jaká je záruka takto nakoupeného zboží.

Doporučení časopisu dTest

Ve Vašem případě je důležité posoudit, jakým právem se bude řídit kupní smlouva na dané spotřebiče. Podle Článku 6 nařízení o právu rozhodném pro smluvní závazkové vztahy (Řím I) se spotřebitelské smlouvy řídí právem země, ve které má obvyklé bydliště spotřebitel, za předpokladu, že se jakýmkoli způsobem taková činnost na tuto zemi nebo na několik zemí včetně této země zaměřuje a smlouva se týká této činnosti. V opačném případě dopadne na Váš případ článek 4, bod 1 písm. a) nařízení, podle kterého se smlouva řídí právem, v níž má prodávající obvyklé bydliště.

Pokud tedy německý obchodník má např. e-shop v češtině, umožňuje placení v českých korunách, a zaměřuje se tedy na české spotřebitele, máte klasická práva z české záruky podle § 2165 odst. 1 občanského zákoníku. V opačném případě byste byl povinen respektovat při záruce právo německé, což by mj. znamenalo, že byste zboží musel reklamovat přímo v Německu (tzv. "eurozáruka" neexistuje). Pro bližší informace ohledně německé úpravy práv z vadného plnění se doporučujeme obrátit na Evropské spotřebitelské centrum, neboť dotaz na zahraniční právo nespadá pod obor naší činnosti.

Clo za přivezené zboží platit nemusíte (výjimku v bezcelní zóně EU představují pouze některé druhy zboží, z něhož je potřeba odvádět spotřební daň, což není Váš případ).

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest