Nákup uhlí

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, 7.6. jsem objednal přes kontaktní formulář uvedený na stránkách dodavatele 90q uhlí za uvedenou akční cenu, která měla být platná do 30.6.2017. Dodavatel mně odpověděl :" Dobrý den, ozvu se v druhé půlce července a řeknu Vám termín. Bude to někdy na srpen." Dodavatel telefonicky oznámil termín 7.8. 2017 a tento dodržel. Uhlí převzala dcera. Při kontrole pokladního dokladu jsem zjistil , že bylo prodáno za vyšší cenu platnou od 1.7. Při následné reklamaci s dodavatelem mně přišel e-mail :" Dobrý den , doly Bílina zavírají na každoroční odstávku 16.6. a otevírají 3-7. Od té doby je cena zvýšena. Je jedno, kdy to objednáte, záleží na tom, kdy to vyvezeme." S tím jsem nesouhlasil a následoval další e-mail: "Dobrý den, pokud je na akci zboží do června, určitě nebude stejná cena v srpnu. To bych musela dělat všem a bohužel sklady nejsou nafukovací. Stačilo se zeptat. Od 3: července se změnila cena na dolech a my ji pouze kopírujeme. Takže cena je pro Vás správná." Prosím o radu, jak mám dále postupovat a kdo vlastně má pravdu.

Doporučení časopisu dTest

Dle ustanovení § 1732 odst. 2 občanského zákoníku se má za to, že návrh dodat zboží nebo poskytnout službu za určenou cenu učiněný při podnikatelské činnosti reklamou, v katalogu nebo vystavením zboží je nabídkou s výhradou vyčerpání zásob nebo ztráty schopnosti podnikatele plnit.

Po uzavření smlouvy nemůže prodejce jednostranně měnit její podmínky, to znamená ani ujednanou cenu. Z výše citovaného ustanovení je zřejmé, že prodávající není oprávněn ani zrušit Vaši objednávku, pokud zboží nebylo vyprodáno, a je povinen Vám zboží dodat za cenu inzerovanou v době uzavření smlouvy.

K tomu doplňujeme, že podle ustanovení § 1797 občanského zákoníku není podnikatel oprávněn ani dovolávat se zrušení smlouvy z důvodu neúměrného zkrácení v případě, že by inzerovaná cena byla nepřiměřeně nízká v poměru k hodnotě zboží.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest