Nákup elektroniky - záruka

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, v květnu roku 2015 jsem u společnost OLMI SAT s.r.o. zakoupil satelitní tuner v hodnotě 3 590 Kč. Ten se porouchal a byl v červenci 2015 reklamován a vyměněn za nový kus. Nyní v únoru 2017 tuner odešel kompletně (z přístroje se zakouřilo) a tak jsem zaslal opět výrobek na reklamaci dodavateli. Ten mi ho cca po týdnu zaslal zpět s vysvětlením, že jsem přístroj zakoupil na firmu a tak se na mne vztahuje pouze 12 měsíční záruka. A nyní k jádru problému: zboží jsem objednával jako soukromá osoba s doručením do firmy, kde jsem zaměstnán. Tj. Fakturační adresa byla uvedena do mého bydliště a doručovací s uvedením firmy byla do pracoviště. Bohužel se ale také název firmy propsal také do fakturační adresy (a nyní už nejsem schopen říci, zda mou vinou nebo vinou prodejce), ale bez uvedení jakéhokoliv IČ nebo DIČ. Od prodejce jsem nyní kupoval další výrobky, opět s fakturační adresou bydliště a doručovací pracoviště (nyní se již název firmy nepropsal do objednávky).

Doporučení časopisu dTest

Domníváme se, že z vámi popsané situace vyplývá, že jste věc ve skutečnosti koupil jako spotřebitel. Vztahují se na Vás tedy zákonná ustanovení na ochranu spotřebitele. Tuto skutečnost však bude nutné prodávajícímu oznámit. Vaše tvrzení můžete podložit např. poukázáním na fakt, že Vámi zakoupená věc nikterak nesouvisí s předmětem obchodní činnosti společnosti, ve které jste zaměstnán (pokud tomu tak skutečně je). Jako důkaz můžete využít i to, že jste za věc zaplatil bankovním převodem z Vašeho soukromého bankovního účtu (pokud tomu tak skutečně je) nebo poukazem na fakt, že od prodávajícího běžně nakupujete jako spotřebitel. Prodávající se zřejmě mohl oprávněně domnívat, že jste věc koupil jako podnikatel.

Pokud prodávající uzná, že došlo k omylu, bude zapotřebí u něj věc opět reklamovat.

K tomu doplňujeme, že i kdybyste zboží nakoupil jako podnikatel, neznamenalo by to automaticky zkrácení záruční doby na 1 rok. Něco takového byste si musel s prodejcem při uzavírání smlouvy ujednat. V opačném případě platí ustanovení § 2112 odst. 1 občanského zákoníku, které říká, že vady lze vytýkat do 2 let od převzetí věci.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nakupování na IČ Spotřebitelská poradna dTest