Náklady na reklamaci zboží

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na jak velkou kompenzaci nákladů mám nárok. Zakoupil jsem zboží, které jsem si vyzvedával v zásilkovně. Protože zboží bylo vadné, zaslal jsem jej poštou na reklamaci - protože se jednalo o skládcí židli, poslal jsem ji balíkem, poštovné činilo 128,- Kč. Reklamace mi byla uznána a nové zboží jsem si musel vyzvednout opět v zásilkovně. Po urgenci proplacení nákladů na dopravu mi bylo řečeno, že mi zašlou jen částku za nejnižší možné náklady - 49 Kč za zásilkovnu, protože je jen můj problém, že jsem zboží zaslal poštou. V obchodních podmínkách ale zásilkovnu vůbec nezmiňují a mají uvedeno, že zboží se může zaslat poštou nebo donést do sídla společnosti. Dle e-shopu je ale obchodník povinen vrátit náklady na dodání zboží pouze ve výši odpovídající nejlevnějšímu nabízenému způsobu dodání zboží - což je u nich zásilkovna. Chtěl bych se zeptat, zda mám opravdu nárok jen na 49 Kč.

Doporučení časopisu dTest

Ustanovení § 1832 odst. 2 občanského zákoníku o hrazení nejlevnějšího nabízeného způsobu dodání platí jen v případě, kdy spotřebitel odstupuje od smlouvy do 14 dnů ode dodání zboží v případě smlouvy uzavřené distančním prodejem.

Pokud se jedná o reklamaci, ne odstoupení, hradí prodejce dle ustanovení § 1924 občanského zákoníku všechny účelně vynaložené náklady. Poštovné tímto nákladem rozhodně je. Doporučujeme proto trvat na Vašem nároku na uhrazení poštovného v plné výši. Pokud prodejce nadále Váš nárok uznávat nebude, můžete se obrátit na Českou obchodní inspekci v rámci mimosoudního řešení sporů tzv. ADR, více informací naleznete v následujícím odkazu https://www.coi.cz/informace-o-adr/.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest