Náhrada za poškozené oděvy v čistírně

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, při převzetí vyčištěného obleku jsem zjistil poškození saka. Poškození spočívalo v tenkém proužku o délce cca 20cm. Sako již bylo po záruční době, staré cca 4 - 5 let. Zaměstnankyně převzala oblek, vystavila lístek s nápisem reklamace a oblek nechala přečistit. Jelikož na obleku poškození zůstalo, bylo po čistírně požadováno 40% ceny obleku, který je neupotřebitelný. Čistírna reklamaci neuznala s tím, že šlo o skrytou vadu materiálu a doporučila se obrátit na výrobce. Je možné se takovým způsobem zbavit odpovědnosti za škodu?

Doporučení časopisu dTest

Dle § 2944 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, odpovídá za poškození věci, která je předmětem závazku ten, kdo ji převezme za účelem splnění povinnosti ze smlouvy (k vyčištění). V takovém případě je druhá strana povinna škodu nahradit.

Čistírna je povinna uhradit škodu ve skutečné výši. Škodu zhotovitel hradí v penězích, jen pokud o to poškozený požádá. Jinak se nahrazuje uvedením do původního stavu (opravou). Při určení výše škody na věci se obecně vychází z její obvyklé ceny v době poškození a zohlední se, co poškozený musí k obnovení nebo nahrazení funkce věci účelně vynaložit.

Navíc čistírna je odborníkem v oboru a na základě toho by měla například určit, že oblek není vhodný k čištění v čistírně a na tuto situaci Vás předem upozornit. Podle § 5 občanského zákoníku kdo se veřejně nebo ve styku s jinou osobou přihlásí k odbornému výkonu jako příslušník určitého povolání nebo stavu, dává tím najevo, že je schopen jednat se znalostí a pečlivostí, která je s jeho povoláním nebo stavem spojena. Jedná-li bez této odborné péče, jde to k jeho tíži. To znamená, že pokud vadu čištěním způsobil, musí nahradit škodu, kterou svým postupem způsobil.

Jelikož Vám škodu způsobila čistírna, máte právo požadovat náhradu škody po čistírně a nejste povinen reklamovat oblek u prodávajícího. Tímto způsobem by se čistírna zbavovat své odpovědnosti neměla. Čistírna neodpovídá za škodu na oděvu jen tehdy, pokud by ke škodě došlo i jinak, tedy jestliže by vznikla, i kdyby věc nepřevzala.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Ostatní služby (mj. stavby, opravy, úpravy) Spotřebitelská poradna dTest