Náhrada nákladů spojených s reklamací

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, reaguji na Váš článek Žádost o náhradu nákladů spojených s reklamací (https://www.dtest.cz/clanek-3279/zadost-o-nahradu-nakladu-spojenych-s-reklamaci), kde uvádíte, že lhůta pro uplatnění tohoto práva je 25 měsíců od koupě produktu. Znamená to, že když 1.1.2014 koupím produkt, který budu 2.5.2014 reklamovat, tak až do 1.2.2016 mohu uplatnit právo na úhradu nákladů spojených s reklamací v roce 2014? Nebo je to myšleno tak, že produkt zakoupený 1.1.2014 mohu nejpozději reklamovat 1.1.2016, a tím pádem žádat o proplacení nákladů mohu nejpozději do 1.2.2016? Na školení (od advokáta) ohledně reklamací mi bylo řečeno, že požadavek lze uplatnit do jednoho měsíce od vyřízení reklamace. Toto by tedy platilo jen u druhé možnosti, tedy že u reklamace vyřízené v roce 2014 nemohu žádat o proplacení nákladů v roce 2016, ani v roce 2015. Velice Vás tedy prosím o upřesnění Vašeho článku, abychom dle toho mohli postupovat jak v osobním životě, tak především Vůči spotřebitelům, našim zákazníkům.

Doporučení časopisu dTest

Ustanovení § 1924 občanského zákoníku výslovně říká: "Kdo má právo podle § 1923, náleží mu i náhrada nákladů účelně vynaložených při uplatnění tohoto práva. Neuplatní-li však právo na náhradu do jednoho měsíce po uplynutí lhůty, ve které je třeba vytknout vadu, soud právo nepřizná, pokud zcizitel namítne, že právo na náhradu nebylo uplatněno včas."

Právem podle § 1923 jsou zde myšlena práva z vadného plnění. Znamená to tedy, že ustanovení § 1924 se vztahuje jen na případy, kdy je uplatněná reklamace oprávněná.

Jak je z výše citovaného znění zákona zjevné, nárok na náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s reklamací lze uplatnit do jednoho měsíce od uplynutí lhůty, ve které je třeba vytknout vadu. Podle § 2165 odst. 1 občanského zákoníku je kupující, který je spotřebitelem, oprávněn vytýkat vady ve lhůtě dvaceti čtyř měsíců od převzetí zboží. Nárok na náhradu nákladů je tedy možné uplatnit ve lhůtě až 25 měsíců po koupi produktu bez ohledu na to, kdy došlo k reklamaci. Upozorňujeme však, že tato lhůta se může v individuálních případech lišit, neboť podle ustanovení § 1922 odst. 2 občanského zákoníku se lhůta pro vytýkání vad prodlužuje o dobu, po kterou nabyvatel nemůže vadný předmět užívat (tedy po dobu, kdy bylo zboží v reklamaci).

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest