možnost vrácení zboží při poruše v záruční době

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,

je možno vrátit porouchaný výrobek v záruční době prodejci a požadovat vrácení ceny, když jsem ztratil k jeho kvalitě důvěru?
Pokud ne a závada by se opakovala, tak kolikrát, abych dostal peníze zpět?
Mám na vrácení ceny právo, nebo rozhoduje prodejce a bude mi vnucovat opravu, příp. výměnu výrobku?

Uveďte, prosím, příslušný paragraf občanského zákoníku, na který se mohu odvolat.

Děkuji za pochopení a za vyčerpávající odpověď.
Ing. Jaroslav Marek

Doporučení časopisu dTest

Odpověď na Váš dotaz bude poněkud složitější, jelikož z Vašeho e-mailu nikterak nevyplývá, jaká doba uplynula od koupě výrobku.

Pokud se vada projeví během prvních šesti měsíců od převzetí zboží, jedná se o rozpor s kupní smlouvou, což je upraveno v § 616 občanského zákoníku.
Podle tohoto ustanovení platí, že "kupující má právo na to, aby prodávající bezplatně a bez zbytečného odkladu věc uvedl do stavu odpovídajícího kupní smlouvě, a to podle požadavku kupujícího buď výměnou věci, nebo její opravou; není-li takový postup možný, může kupující požadovat přiměřenou slevu z ceny věci nebo od smlouvy odstoupit."

To znamená, že v prvních šesti měsících od převzetí zboží záleží jen na Vašem požadavku, zda si vyberete výměnu (kus za kus) nebo opravu. Pokud by předchozí dvě možnosti nebyly reálné, opět si můžete zvolit mezi dvěma možnostmi, a to buď požadovat slevu z kupní ceny, nebo od smlouvy odstoupit a chtít nazpět peníze.

Pokud by se hned od počátku jednalo o vadu, kterou nelze odstranit, postupovalo by se podle § 622 odst. 3 občanského zákoníku tak, že buď budete chtít výměnu věci, anebo, pokud nechcete výměnu věci, můžete ihned od smlouvy odstoupit a požadovat nazpět peníze. Od předchozí varianty se to liší tím, že není v prvním kroku výběr mezi opravou a výměnou, ale ihned možnost odstoupení od smlouvy.

A co se týče zbývající záruční doby (tj. od uplynutí 6. měsíce do 24. měsíce), zde platí ustanovení § 622 občanského zákoníku.

Zde pak platí, že jde-li o vadu odstranitelnou, máte právo na opravu věci. A jen není-li to neúměrné, máte právo na výměnu věci. Pokud takovýto postup není možný (což je výjimečná situace), můžete požadovat slevu z kupní ceny nebo od smlouvy odstoupit.

Pokud se jedná o vadu, kterou nelze odstranit a zároveň věc nelze řádné užívat, máte právo na přiměřenou slevu z kupní ceny nebo můžete opět od smlouvy odstoupit.

Za vadu neodstranitelnou se též považuje podle § 622 odst. 2 občanského zákoníku opětovné vyskytnutí vady nebo větší počet vad.
To znamená podle judikatury Nejvyššího soudu 3 vady stejné nebo 4 vady různé.