mobilní telefon - spěchá

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
chtěl bych Vás požádat o radu, zakoupil jsem mobilní telefon, který je mimo jiné vybaven FM radiem s nahráváním a spoustou dalších fcí. Zboží jsem koupil přes e-shop s osobním odběrem, bohužel jsem do 14 dní od nákupu nestihl tel. zprovoznit (odjel jsem na dovolenou), po návratu jsem ho zprovoznil a zjistil následující nedostatky, které nebyly uvedeny ani v návodu na obsluhu, jedná se o:
- hlasitost (poslech radia či hovoru) - ztlumit lze ale ne úplně na minimum - nejmenší hlasitost je cca v hladině běžné poslechové
- kalendářem - je o týden posunutý - respektive 20 týden ukazuje ale kalendář
jako 21 (nelze přednastavit).
- u kalendáře/připomínka atd. nelze nastavit jiný zvuk u alarmu
- v menu - multimediích jsem naplánoval FM záznam z radia(nahrávalo
se v noci), záznam sice proběhl ale probudil mne, telefon začal při startu
nahrávání hrát přes vestavěné repro tj. nahlas, tím pádem je záznam FM radia k ničemu, protože záznam potichu je zcela zásadní – záznam i dle odpovědi dovozce telefonu nelze provézt jinak.

Všechny uvedené „vady jsem konzultoval“ s dodavatelem výrobků do ČR, ten mi mé zjištění potvrdil s tím, že podobných „špeků“ je tam více, podotýkám, že v návodu na obsluhu nebylo o tom co jsem popsal výše ani zmínky, proto jsem se rozhodl, že telefon vrátím (měl jsem ho jeden měsíc – nepoužíval jsem ho – jako nový), potřeboval bych radu jaké mám práva (jestli mohu požadovat vrácení celé částky či výměnu za jiný telefon), respektive jak mám dále postupovat, jak dlouho může reklamace trvat.

Reklamovaný telefon jsem obj. přes e-shop (protože byl levnější než kdybych ho šel koupit do té stejné prodejny hned - napřímo), v případě, že by bylo možné tel. vyměnit za jiný (dražší) je možné trvat opět na ceně (nového dražšího tel. z e-shopu tohoto prodejce i když by k samotné výměně došlo u prodejce v kamenné prodejně (kde má vyšší ceny)?

Děkuji za brzké vyřízení

Martin Bobr

Doporučení časopisu dTest

Hezký den, samozřejmě nejjednodušší by bývalo bylo odstoupit ve lhůtě 14 dní, nicméně ani teď není nic ztraceno. Doporučovali bychom Vám uplatnit tzv. rozpor s kupní smlouvou, vzhledem k tomu, že výrobek neodpovídá návodu, ani vlastnostem deklarovaným prodávajícím. Není-li možné rozpor odstranit (např.opravou),máte právo na odstoupení od smlouvy a vrácení peněz. Na výměnu za jiný telefon přistoupit nemusíte. K odstoupení můžete využít např. vzor zveřejněný na www.dtest.cz. Prodávající je povinen vrátit Vám peníze do třiceti dní od odstoupení od smlouvy. Samozřejmě s odstoupením je nutné také vrátit telefon.