Matrace - zápach

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,

prosím o radu, jak postupovat.

Ve společnosti KIKA jsme zakoupili polyurethanovou matraci, do které je vložena deska RE pěny (matrace Bohemia Daniela od výrobce LB Bohemia). 2 dny po rozbalení začala matrace silně zapáchat a ani při větrání zápach neslábl. Chtěli jsme prodejci matraci vrátit, ale ten nám ji vyměnil za nový kus s tím, ať ji před použitím necháme 14 dní! větrat. Nechali jsme ji větrat téměř 3 týdny, bez efektu, zápach stále stejný. Reklamovali jsme podruhé. Řekli nám, že jediné řešení jak vadu posoudit je, že přijede reklamační technik k nám do bytu a matraci očichá. Přijel a uznal, že matrace silně zapáchá. Máme tedy pod kupní smlouvou 2 zápisy - první z prodejny, že matrace byla vyměněna za novou pro zápach a druhý od reklamačního technika, že při své návštěvě u zákazníka shledal na matraci silný zápach. Technik odjel s tím, že vše probere s nadřízeným a ozve se s návrhem řešení. Ozval se, že jediná možnost je, reklamovat výrobek u jejich dodavatele a čekat, jak se vyjádří, a že se může stát, že dodavatel se na matraci přijede též podívat k nám do bytu. Nemám téměř žádné zkušenosti s reklamacemi, ale vše výše uvedené mi připadá jako výsměch zákazníkovi. Proč bych vše, co už viděl(cítil) reklamační technik Kiky měla ještě znovu ukazovat dodavateli? Proč je matrace stále u nás v bytě a proč si ji technik neodvezl, když uznal vadu? Co můžeme udělat? Máme nárok na vrácení peněz? Lzde odstoupit od smlouvy pro nějaký konkrétní "ze zákona" důvod? Technik z Kiky se tvářil, že co se povede max. je, že si u nich vybereme jinou matraci. My si však u nich po tomto jednání nevybereme nikdy nic. Momentálně čekáme na písemné potvrzení reklamace ze strany Kiky, tu sepsal technik po naší návštěvě, my jsme písemně nic neuplatňovali, což je též naše chyba. Moc děkuji za radu a přeji pěkný den.

Doporučení časopisu dTest

Hezký den, ve Vámi uvedeném případě bychom doporučili odstoupit od kupní smlouvy pro rozpor s kupní smlouvou z důvodu vady. Vzor pro toto odstoupení v případě potřeby naleznete na stránkách www.dtest.cz. Prodávající má právo reklamaci posoudit, tento jeho požadavek je tedy oprávněný, nicméně platí, že od uplatnění reklamace musí vyřídit reklamaci nejpozději do 30 dní od jejího uplatnění. Samo překročení lhůty je důvodem pro odstoupení od smlouvy.

Doporučujeme Vám tedy trvat na odstoupení od smlouvy z důvodu rozporu s kupní smlouvou pro vadu, je však nutné vyčkat uplynutí lhůty 30 dnů.