LED žárovky

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den. Dne 20.1.2016 jsem podepisoval smlouvu s LAMA energy na odběr plynu a elektřiny. Při podpisování jsem dostal 5 LED žárovek jako dar. Byla mi podstrčena kupní smlouva ale již od BLUE OCEAN. Dne 3.3.2016 jsem od smlouvy odstoupil. 24.5.0216 mi přišla faktura na 3630 Kč. 26.5.2016 jsem jim poslal v pořádku žárovky nazpět(podací lístek i fotky mám). Potom byl klid, až 3.10.2016 mi přišla upomínka k zaplacení faktury. V případě nezaplacení do 14 dní prý to předají k vymáhání. Prosím poraďte co mám dělat?

Doporučení časopisu dTest

Dle § 11a odst. 3 zákona č. 458/2000 Sb., energetický zákon, je zákazník oprávněn bez sankce vypovědět smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou nebo určitou, ve lhůtě do patnáctého dne po zahájení dodávky elektřiny nebo plynu. Lhůta je zachována, je-li v jejím průběhu výpověď odeslána držiteli licence. Výpovědní doba činí 15 dnů a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi.

Nevíme, kdy Vám byla zahájena dodávky plynu a elektřiny, ale jestliže jste platně v této době smlouvu vypověděl, pak se Vám automaticky ruší i kupní smlouva na žárovky. Vzhledem k tomu, že ke smlouvě o koupi žárovek došlo při témže jednání a v přímé souvislosti s uzavřením smlouvy o dodávkách energií - tedy k uzavření smlouvy o koupi žárovek by bývalo nedošlo, pokud by nebyla bývala uzavřena smlouva o dodávkách energií - smlouvy se podle § 1727 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, považují za smlouvy závislé a zánik jedné smlouvy výpovědí zrušuje i druhou smlouvu s obdobnými právními účinky. Není tedy třeba smlouvy rušit samostatně. Smluvní pokuta ve výši za žárovky, které navíc byly držiteli licence po výpovědi smlouvy navráceny v původním stavu, pak zřejmě představuje účelovou sankci za výpověď smlouvy ze strany držitele licence. A ta je dle energetického zákona nepřípustná.

Pro úplnost uvádíme, že směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2011/83/EU, o právech spotřebitelů, rovněž uvádí, že jestliže spotřebitel uplatní své právo odstoupit od smlouvy uzavřené mimo obchodní prostory, jsou veškeré související smlouvy automaticky ukončeny bez jakýchkoli jiných nákladů pro spotřebitele. Není při tom podstatné, zda je kupní smlouva na žárovky na jiné listině, uzavřená s jiným podnikatelem a třeba i s doložkou o nezávislosti na smlouvě o dodávkách energií, i tak zrušením smlouvy se bez dalšího zruší i práva a povinnosti z kupní smlouvy.

Vypovíte-li jako spotřebitel smlouvy o změně dodávek energií sjednané u Vás doma, jsou tím automaticky ukončeny veškeré související smlouvy bez jakýchkoli jiných nákladů. To znamená, že fakturu na 3630 Kč nejste povinen platit.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Služby související s bydlením (mj. energie) Spotřebitelská poradna dTest