Kuchyň na míru

Spotřebitelský dotaz

Dobry den, koupili jsme pred necelymi dvema lety kuchyn na miru. Namontovali nam do desky drez v rozporu s navodem na jeho montaz. Do predavaciho protokolu jsem tuto vyhradu uvedl, firma se k tomu nevyjadrila. Nasledne jsem zjistil, ze nyni deska zacina v nekterych mistech prave u drezu bobtnat. Firma reklamaci prijala (emailem) a nasledne mesic nereaguje. Muzu zadat odstoupeni od smlouvy jako celku, vratit kompletni kuchyn? Mam s firmou jen spatne zkusenost. Pripadne, musim ji odvezt ja, nebo ji musi firma na sve naklady odvezt ode me? Pokud to firma bude chtit resit vymenou, a ja bych pristoupil na opravu, mohu zadat, aby se vyvarovali podobne montaze, nebo namontovali jiny typ drezu na sve naklady, kdyz je vice nez zrejme, ze chybna montaz ten samy problem vytvori za dalsi dva roky?

Doporučení časopisu dTest

Pokud jste uplatnil reklamaci a prodávající toto uplatnění prokazatelně přijal (na e-mail Vám odpověděl či máte potvrzení o doručení e-mailu od serveru), od následujícího dne počala běžet 30 denní lhůta pro vyřízení reklamace, tj. posouzení vady a její následné odstranění, dle § 19 odst. 3 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Pokud prodávající v této lhůtě reklamaci nevyřídil, jste oprávněn od kupní smlouvy odstoupit pro její podstatné porušení. Pokud jste zboží kupoval jako celek, jste oprávněn odstoupit od celé kupní smlouvy, jak potvrdil i rozsudek Nejvyššího soudu - sp. zn. 33 Odo 1714/2006.

Náklady na přepravu kuchyně k prodejci (v rámci odstoupení od kupní smlouvy v důsledku nevyřízení reklamace) by Vám měl prodávající proplatit dle § 1924 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Pokud byste souhlasil s jiným zákonným způsobem vyřízení reklamace, je prodávající povinen odstranit vytýkanou vadu v celém rozsahu, tedy i zvolit kompatibilní druh dřezu.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest