Kozačky na zimu

Spotřebitelský dotaz

Mám prosbu - v říjnu 2008 jsem si koupila kozačky za 1299,- Kč u firmy Vistofootwear, doma jsem ale zjistila, že jsou hrozně cítit, jako když si koupíte umělé prostírání za "pár kč" a vyndáte ho z igelitu. Nechala jsem je cca měsíc na balkoně větrat a nic. Nedaly se nosit, jak to bylo hrozné. Tak jsem je šla v prosinci vrátit, že nejsem spokokojená s výrobkem, vrátili mi do 30 dní reklamaci, že když boty smrdí to není vada výrobku. Nesouhlasila jsem s reklamací a vrátila zpět. Vrátily se mi opět, že k tomu firma nemá co dodat-boty jsou prý v pořádku a mám se obrátit na občanskoprávní soud. To jsem neudělala. K soudnímu znalci jsem je neposlala, ten je až ve Zlíně a já bydlím v Mostě. Zaplatila bych víc než za celé boty. Má firma pravdu? Nemám nárok na vrácení peněz, když jsem nespokojená s výrobkem? Boty mám doma v krabici a nemůžu je nosit.
Děkuji za odpověď. Jarka Nováková

Doporučení časopisu dTest

Vaše nespokojenost s takovým výrobkem
je zcela pochopitelná. Domníváme se, že by se mohlo jednat o tzv.
rozpor s kupní smlouvou. Podle § 616 občanského zákoníku je věc
v rozporu s kupní smlouvou mimo jiné tehdy, pokud nemá věc
jakost, užitné vlastnosti a jakost pro věc takového druhu
obvyklé, nebo pokud neodpovídá požadavkům právních předpisů.
Doporučujeme Vám obrátit se na prodávajícího znovu dopisem
nazvaným “poslední pokus o smír”. V dopise uveďte, že trváte
na tom, že boty neodpovídají jakosti obvyklé pro daný druh
zboží, tj. že není běžné, aby obuv takto zapáchala, a že z
toho důvodu uplatňujete rozpor s kupní smlouvou. Uveďte dále, že
jste připravena v případě zamítavé reakce nechat zhotovit
znalecký posudek a pokud bude ve Váš prospěch, jste připravena
žádat jeho uhrazení. Dále je vhodné napsat, že budete svá
práva hájit i případným podáním soudní žaloby. Pokud se po
případné negativní reakci prodávajícího rozhodnete nechat boty
posoudit, doporučujeme např. Zkušebnu kožedělných a textilních
materiálů a výrobků ve Zlíně (http://www.azl.cz/),
kam je možné boty poslat i poštou. Tato zkušebna Vám může na
požádání v případě, že by posudek nevyzněl ve Váš
prospěch, zhotovit jen krátkou informační zprávu za nižní
finanční obnost, než kompletní posudek.