Konečné vyúčtování energií

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, vlastním nájemní dům, ve kterém jsem měl asi dva měsíce volný byt. Z toho důvodu jsem měl na sebe napsaný elektorměr i plynoměr. Při nastěhování nového nájemníka jsem řádně ukončil smlouvu a nájemník si uzavřel novou na sebe. Pak jsem obdržel konečnou fakturu, kde jsem měl nedoplatek s tím, že konečný stav elektroměru a plynoměru byl spočítán odhadem. Je takový postup v souladu se zákonem? Předpokládám, že pokud se jedná o ukončení smlouvy, měl by přijít nějaký jejich pracovník a provést konečný odečet nebo alespoň mě požádat o provedení fotodokumentace aktuálního stavu? Bohužel, předávání bytu bylo trochu chaotické a ani jeden nemáme konečný stav zařízení zapsán, čímž jsem si, samozřejmě, situaci dost zkomplikoval.

Doporučení časopisu dTest

Ve vyhlášce č. 82/2011 Sb., o měření elektřiny a o způsobu stanovení náhrady škody při neoprávněném odběru, neoprávněné dodávce, neoprávněném přenosu nebo neoprávněné distribuci elektřiny je v § 4 odst. 2 je uvedeno, že údaji z měření elektřiny jsou údaje zaznamenané měřicím zařízením, popřípadě vypočtené na základě údajů z měřicího zařízení, údaje předané zákazníkem (dále jen „samoodečty“), náhradní údaje získané výpočtem, odhadem nebo vzájemným odsouhlasením provozovatelem přenosové soustavy nebo provozovatelem distribuční soustavy se zákazníkem, výrobcem elektřiny nebo provozovatelem jiné distribuční soustavy.

Vyúčtování mohlo tedy proběhnout odhadem. Pravidlo pro opakování stanovení ceny odhadem je uvedeno v § 4 odst. 6 dané vyhlášky a to, že je možno odhady spotřeby elektřiny pro vyúčtování provést nejvýše třikrát po sobě. Po maximálně třech po sobě jdoucích odhadech musí přijít měření formou údaje zaznamenaného měřícím zařízením, a proto se Vám nakonec vyúčtování vyrovná.

Ve Vašem případě, kdy dochází ke změně dodavatele, se použije ustanovení § 38 odst. 4 vyhlášky č. 408/2015 Sb. Toto ustanovení říká: Stanovení stavu měřicího zařízení u odběrných nebo předávacích míst s měřením typu C provádí provozovatel distribuční soustavy k datu účinnosti změny dodavatele nebo subjektu zúčtování odečtem nebo odhadem s využitím přiřazeného přepočteného typového diagramu a poslední aktuální předpokládané roční spotřeby elektřiny nebo na základě samoodečtu účastníka trhu dodaného provozovateli distribuční soustavy přímo nebo prostřednictvím stávajícího nebo nového dodavatele do 5 pracovních dnů od data účinnosti změny dodavatele.

Pokud tedy neprovedete samoodečet do 5 dnů od od data účinnosti změny dodavatele, provede stávající dodavatel vyúčtování odhadem.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Služby související s bydlením (mj. energie) Spotřebitelská poradna dTest