Komunikace s bytovým družstvem

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, řeším komunikaci s Bytovým družstvem, které spravuje náš panelový dům. Jako vlastník bytové jednotky jsem požádal Technický úsek družstva o poskytnutí kopie Smlouvy o dílo na opravu lodžií v našem domě. Vedoucí TU odmítl poskytnout kopii smlouvy, ale umožnil mi do ní nahlédnout. Následně jsem TU požádal o písemnou zprávu o zamítnutí mé žádosti o kopii smlouvy s jejím odůvodněním, společně s informací o výši provize, kterou si družstvo naúčtovalo za administrativní úkony. Od té doby se mi s družstvem nedaří spojit, na mé žádosti neodpovídají. Žádost, která byla v úvodu zaslána e-mailem, jsem vytiskl a předal TU osobně, stejně jako jsem e-mailem požádal o pomoc při řešení přímého nadřízeného vedoucího TU. Vše bez odpovědi. Jak mohu jako vlastník bytové jednotky pod správou daného Bytového družstva dále postupovat? Mohu se jako vlastník bytové jednotky ohradit proti družstvu za neposkytnutí kopie Smlouvy o dílo spojené a hrazené naším domem? Na koho se mohu obrátit? Hlavním důvodem žádosti byly dřívější nepříjemné zkušenosti s jednáním TU, kdy se při výměně výtahů objevily nesrovnalosti mezi technickou specifikací ve smlouvě a fyzickým provedením (smlouvu nám tehdy na požádání zaslal dodavatel, když ji TU odmítl poskytnout).

Doporučení časopisu dTest

Na základě § 1179 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, máte právo seznámit se s tím, jak osoba odpovědná za správu domu hospodaří, přičemž Vám musí být umožněno nahlížet do smluv uzavřených ve věcech správy domu, účetních knih i dokladů. Zákon nikde nestanovuje, že by se zakazovalo pořizovat kopie těchto záznamů, byť tedy neukládá povinnost, aby Vám Technický úsek aktivně pořídil kopii, nemůže Vám ani zakázat, abyste si dokumenty sám např. vyfotil a obstaral si tak potřebný důkazní materiál. V případě, že zjistíte nesrovnalosti, můžete se s řešením případu obrátit na soud.

Je, nicméně, nutno podotknout, že odlišný postup by mohl nastat v případě, že by bylo pořízení kopie explicitně zakázáno např. ve stanovách.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Služby související s bydlením (mj. energie) Spotřebitelská poradna dTest