Klamavá reklama

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, prodejce výrobků (fotopastí) na internetu láká na levný výrobek, který ale nemá skladem ani ho již neobjednává. Dotazujícím automaticky nabízí dražší alternativu. Požádal jsem e-shop, aby nabídku výrobku, který neumí zajistit stáhli. Pán se ohradil, že to neučiní. Jedná se o klamavou reklamu?

Doporučení časopisu dTest

Vámi popisovanou situaci by bylo možné podřadit pod klamavé konání, jako nekalou obchodní praktiku, a to dle § 5 odst. 2 písm. b) zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, kdy prodávající uvádí informaci, jež může spotřebitele uvést v omyl, ve vztahu k dostupnosti výrobku. Takové jednání prodávajícího je možné oznámit dozorovému orgánu, tj. České obchodní inspekci, jež může prodávajícímu uložit pokutu.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest