Klamavá reklama

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, chci poprosit o informaci. Objednala jsem si v knihkupectví Dobrovský přes internet několik knížek + knižní sérii pro děti "Pachatelé dobrých skutků". Objednala jsem u Dobrovského mimo jiné proto, že nabízeli sérii "Pachatelů" 5 knih + cd + samolepky za cenu 629 Kč. Ze slibovaného kompletu cd, knih a samolepek mi ale doručili pouze oněch 5 knih. Žádná cd, žádné samolepky. Když jsem se pídila proč, tak to stálo poměrně dost úsilí, ale nakonec jsem se dozvěděla, že již toto zboží nemají a že tedy můžu dostat slevu na příští nákup na internetu 100 Kč a nebo na příští nákup v kamenné prodejně 20 procent + omluvu. Zajímá mne, jak moc je pro prodejce závazné zveřejnění cen na internetu.

Doporučení časopisu dTest

Na základě § 1732 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, je právní jednání nabídkou, pokud obsahuje podstatné náležitosti smlouvy tak, aby smlouva mohla být jednoduchým a nepodmíněným přijetím uzavřena, a pokud z něho plyne vůle navrhovatele být touto smlouvou vázán. V případě, že dojde k přijetí takovéto nabídky, vznikne smlouva, která je právně závazná, přičemž ji lze změnit nebo zrušit pouze se souhlasem všech stran, anebo z jiných zákonných důvodů, v souladu s § 1759 občanského zákoníku.

Jediným zákonným důvodem pro jednostranné zrušení objednávky je vyčerpání zásob nebo neschopnost podnikatele plnit. V takovém případě by Vás však prodávající měl o své neschopnosti dostát závazku vyrozumět ihned po přijetí objednávky a tuto objednávku jako celek zrušit, pokud výslovně netrváte jen na částečném plnění.

Můžete tedy trvat na splnění smlouvy ze strany prodejce a dodání objednaného zboží, pokud nenastaly výše uvedené okolnosti, na jakékoli slevy nejste v žádném případě povinna přistoupit. Jestliže by Vám prodejce odmítl zboží dodat, můžete trvat na navrácení poměrné kupní ceny.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest