Klamání spotřebitele

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je oprávněný (správný) postup vyřízení reklamace internetového obchodu "MALL.CZ", který na svých internetových stránkách uvádí, že u zboží Leifheit venkovní sušák Linopush 400 85355 je ochranný obal na sušák (viz příloha). Když zboží dorazilo součástí zásilky nebyl ochranný obal na sušák a při reklamaci zboží na internetovém obchodu "MALL.CZ", proběhlo několik e- mailů, při kterých nesmyslně požadovali vyfotografovat zboží kde bude vidět chybějící část a taktéž návod. Doposud jsem nepochopil jak můžu vyfotit chybějící část :-). U výrobce Leifheit jsem si mezitím zjistil, že k žádnému venkovnímu sušáku nedodávají ochranný obal na venkovní sušák, a že si ho můžu přikoupit. Při další komunikaci s internetovým obchodem "MALL.CZ" se mi omluvili za chybějící část, a že zjednají nápravu a ochranný obal na sušák dodatečně pošlou. Následující den mi ovšem napsali: "Dobrý den,omlouváme se za vzniklé komplikace. Zjišťovali jsme součástí balení u výrobce i dodavatele, ale bohužel nám byla podána mylná informace o součásti balíčku. Obal na slunečník není součást příslušenství zakoupenému zboží a z toho důvodu nejsme schopni Vám zajistit dodání. Dodavatel nám podal špatnou informaci z důvodu tiskové chyby v katalogu od výrobce. Na našich stránkách tuto chybu opravíme. Prosíme přijměte naši omluvu ani nám tato situace není příjemná." Nevím jestli mám být s tímto vyřízením reklamace spokojen a hlavně i přesto, že slíbili nápravu na svých internetových stránkách. A do současné chvíli tak neučinili. Nejedná se o klamání spotřebitele?

Doporučení časopisu dTest

Ano, takovou praktiku by bylo možné označit jako klamavou obchodní praktiku dle § 5 odst. 2 písm. b) zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, kdy prodávající uvádí spotřebitele v omyl ohledně příslušenství výrobku. Na prodávajícího můžete z tohoto důvodu podat podnět dozorovému orgánu, tj. České obchodní inspekci, a zároveň dál trvat na dodání tohoto příslušenství zboží či poskytnutí poměrné slevy z kupní ceny pro vadu, která nebrání užívání věci; to vše prostřednictvím reklamace.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest