Kdy se určí "převzetí" reklamace?

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, reklamoval jsem zboží u prodejce - to jsem mu zaslal poštou a druhý den bylo převzato. Kvůli zmatkům u prodejce a kvůli tomu, že toho po svátcích vyřizují více, se mi ozvali až téměř týden po přijetí balíčku, že je reklamace "přijata". Od kdy běží 30ti denní lhůta pro vyřízení reklamace? Od "přijetí" reklamace, nebo od chvíle, kdy fyzicky převzali balíček (což mi potvrdili na infolince), tedy zboží určené k reklamaci?

Doporučení časopisu dTest

Pokud zásilka vedle samotné věci obsahovala i Vámi sepsanou reklamaci, tj. popis vady a jak si přejete reklamaci vyřídit, pak není rozhodné, kdy Vám přijetí zásilky prodávající potvrdil jejich takzvaným "přijetím", třicetidenní reklamační lhůta začíná běžet den následující po převzetí této zásilky. Reklamace totiž není nic jiného než jednání spotřebitele směřující k uplatnění práva z vady věci (tak reklamaci definuje § 13 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele) a úplně stačí, dojde-li zásilka prodávajícímu (§ 2172 a § 570 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník). Jakmile ji převezme, reklamační řízení je započato (§ 19 odst. 3 zákona o ochraně spotřebitele).

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest