Kdo platí opravu myčky?

Spotřebitelský dotaz

Pronajímáme byt od 10/2015, v bytě je mimo jiné i myčka (pořízena v 05/2014). Nájemce po nás požaduje opravu. Kdo platí opravu myčky (a případně dalších spotřebičů); nájemce či pronajímatel?

Doporučení časopisu dTest

V souladu s ustanovením § 2257 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "občanský zákoník"), je nájemce povinen provádět a hradit běžnou údržbu a drobné opravy. Popis těchto prací provádí vládní nařízení č. 308/2015 Sb., o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu (dále jen "vládní nařízení"). V ustanovení § 4 písm. g) vládního nařízení se hovoří o drobných opravách kuchyňských sporáků, pečících trub, vařičů, atd., z toho bychom analogicky dovodili, že i myčka nádobí spadá pod tuto kategorii drobných oprav, a proto je povinen opravu tohoto spotřebiče platit nájemce. Upozorňujeme, že částka za drobné opravy nesmí celkově přesáhnout 100 Kč na metr čtvereční podlahové plochy bytu v daném kalendářním roce. Dle § 6 odst. 2 vládního nařízení se podlahová plocha sklepů, které nejsou místnostmi, a podlahová plocha balkonů, lodžií a teras započítává pouze jednou polovinou.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Služby související s bydlením (mj. energie) Spotřebitelská poradna dTest