Jedovaté látky ve víně

Spotřebitelský dotaz

Dobry den, rad bych se zeptal na obsah siricitanu ve vine. O co vlastne jde? Snazim se vybirat takove, kde neni, ale je vsude. Smim se zeptat, zda si muzu zakoupit vino bez nej? Nekrati takto vinari spotrebitele?

Doporučení časopisu dTest

Siřičitany se rozumí oxid siřičitý, chemickou značkou SO2. V mezinárodním značení se jedná o značku E 220. Výrobce je oprávněn použít tuto látku dle přílohy č. 6 vyhlášky č. 4/2008 Sb., kterou se stanoví druhy a podmínky použití přídatných látek a extrakčních rozpouštědel při výrobě potravin. Prodávající má povinnost uvést údaj o tom, že výrobek obsahuje siřičitany pokud je jejich obsah přesáhne oxid siřičitý v koncentracích vyšších než 10 mg/kg nebo 10 mg/l, vyjádřeno jako celkový SO2. Tato povinnost plyne z nařízení EU č. 1169/2011 o poskytování informací spotřebitelům.

Siřičitany se do vína přidávají z důvodů konzervace vína. Pokud by se do vína nepřidaly, docházel by v láhvi k druhotnému kvašení, což by mělo za následek znehodnocení obsahu lahve. Maximální možnou koncentraci upravuje Nařízení Komise (ES) č. 606/2009 ze dne 10. července 2009 a to v příloze 1 B.

Bohužel neuvádíte žádné parametry vína, musíme Vás tedy pouze odkázat na výše uvedenou vyhlášku, kde si dle etikety zkontrolujete, zda je hodnota sledovaných látek v normě. Zároveň je vhodné upozornit i nato, že siřičitany se ve víně vyskytují v jisté malé koncentraci i přirozeně, kdy vznikají při přirozeném fermentačním procesu. Zpravidla jsou však z konzervačních důvodů přidávány i dodatečně.

Vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z nejvhodnějších konzervantů, je sehnat víno bez něj obtížné. Jedná se o podobnou situaci, jako kdybyste se pokoušel zakoupit mléko bez tepelného ošetření. Výrobce nemá povinnost siřičitany do vína přidávat. Z tohoto dovozujeme, že není vyloučené sehnat víno bez těchto látek.

Závěrem shrnujeme, že přidáním těchto látek výrobce či prodejce nemusí spotřebitele krátit, jedná se o běžnou konzervační látku, která se ve víně v určitém množství vyskytuje i přirozeně.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest