jak se počítá záruční doba

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak se přesně počítá záruční doba 2 roky. Pokud jsem si koupila zboží např. 1.11.2008, končí mi záruka 31.10.2010 nebo je to jinak?
Děkuji za info!

Doporučení časopisu dTest

Podle občanského zákoníku § 122 lhůta počítaná na roky končí dnem, který se číslem shoduje se dnem, kdy lhůta začala. Znamená to tedy, že záruka končí 1.11.2010, pokud v jejím průběhu nebylo zboží přijato do reklamace. Pokud by bylo zboží reklamováno, lhůta se prodlouží o dobu vyřizování reklamace. Navíc pokud poslední den lhůty připadne na sobotu, neděli nebo svátek, je poslední den lhůty nejbližší následující pracovní den.