Jak chránit pravdivost obsahu zásilky?

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,

mám e-shop s fitness vybavením a doplňky. Když zboží zabalím a pošlu zákazníkovi, jak mohu zabránit tomu, aby mi zákazník nenapsal, že v balíčku něco chybí? Když v něm nic nechybělo při mém balení a finální inspekci?

Napadlo mě balíček před zabalením vyfotit, ale tato fotka by asi neměla žádnou valnou úlohu jako důkaz že?

Takto by mohl zákazník reklamovat nedodané zboží a chtít vrácení části peněz i přesto, že balíček byl kompletní. Jak se tohle dá řešit, abych se jako majitel obchodu nemusel obávat podobných zákeřných incidentů?

Doporučení časopisu dTest

Pro případ odesílání zboží bohužel není stanoven jednotný postup, který by dostatečně chránil prodávajícího. Zákon tuto problematiku nevymezuje, záleží proto vždy pouze na úvaze prodávajícího. Obecně se určitého rizika zbavit nelze. Fotografie skutečně v tomto případě je poněkud problematickým důkazem, neboť nijak neosvědčuje, že zboží vložené do obalu, skutečně bylo takto i odesláno. Účinnějším prostředkem by zřejmě bylo pořízení videozáznamu, z kterého je zřejmé, že zboží bylo skutečně také zabaleno a například také zváženo.
Právě váha se nám jeví jako nejlepší možný způsob - resp. uvedení váhy balíčku. Některé přepravní společnosti balík při převzetí váží a váhu tisknou na lístek.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest