Insolvence dlužníka

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, zapůjčil jsem své známé částku 150 000 Kč, uzavřeli jsme o tom smlouvu. Po úhradě dvou splátek jsem se však dozvěděl, že dotyčná osoba vstupuje do insolvence. Jaké jsou nyní mé možnosti, pokud chci získat zbývající dlužnou částku zpět? Jak mám postupovat?

Doporučení časopisu dTest

Naše poradna se zabývá především spotřebitelským právem, přesto Vám můžeme poskytnout alespoň základní informace o insolvenčním řízení. Nad rámec Vašeho dotazu uvádíme, že rozdíl mezi insolvencí a exekucí je takový, že při exekuci se uspokojuje pouze jeden věřitel, zatímco u insolvence dochází k uspokojení více věřitelů.

Insolvenční řízení je proces, zahájený soudem, který vede k vyřešení situace dlužníka, jenž není schopen splnit své závazky vůči více věřitelům. V tomto řízení je kladen velký důraz na uspokojení věřitelů a jejich rovné postavení. Tento proces se řídí zákonem č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení.

Přihlášku do insolvenčního řízení je nutné podat prostřednictvím standardizovaného formuláře. Formulář je ke stažení zde, jedná se o předposlední možnost v nabídce https://isir.justice.cz/isir/common/stat.do?kodStranky=FORMULAR.

V této přihlášce je nutné svoji pohledávku (to, že Vám dlužník dluží) náležitě prokázat. Jako ideální se jeví připojit kopii smlouvy, výpis z účtu, dle kterého již dlužník plnil (tedy to, že Vám již část zaplatil), popřípadě čestné prohlášení svědků. Přihlásit pohledávku je velice důležité, protože není-li včas přihlášena, k pohledávce se nebude v insolvenčním řízení přihlížet. Případně můžete kontaktovat insolvenčního správce, kterého naleznete napsaného v insolvenčím rejstříku u daného řízení (https://isir.justice.cz/isir/common/index.do).

Soud následně dle § 4 výše uvedeného zákona rozhodne o způsobu vyřešení úpadku. Jako nabízená možnost, pokud jste půjčil fyzické osobě, připadá oddlužení či konkurs.

Oddlužení připadá v úvahu, pokud je dlužník schopen uhradit nejméně 30% všech svých dluhů, uplatněných v insolvenčním řízení, a které zároveň nejsou dluhy z podnikání. Tuto část závazků musí být schopen splnit v následujících pěti letech. Splní-li tyto podmínky a zažádá-li o to, soud mu vyhoví a schválí řešení úpadku oddlužením. Dle výše uvedeného je tedy možné, že dojde pouze k úhradě 30% z Vaší pohledávky. Je-li dlužník schopen plnit více, nevylučujeme, že splní větší část ze svých závazků. Není však povinen splnit více, než kolik mu určí soud.

Pokud není schopen plnit výše uvedené podmínky, nedosáhne na oddlužení a řešení úpadku se vyřeší konkursem. Tímto dojde k zpeněžení všech jeho aktiv (všeho majetku). Z následně získaných finančních prostředků se uspokojí všichni přihlášení věřitelé.