Informování o cenách servisu a náhradních dílů bez DPH

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, při servisní prohlídce v AUTO JAROV s.r.o. jsem byl průběžně (bohužel pouze ústně)informován o cenách za náhradní díly a práci. Při předložení konečné faktury jsem zjistil, že celou dobu jsem byl informován o cenách bez DPH. Je toto chování v pořádku a běžné?

Doporučení časopisu dTest

Obecně platí ve styku se spotřebitelem povinnost uvádět cenu konečnou, tedy včetně všech daní a případných cel či poplatků. To vyplývá jednak z § 13 zák. č. 526/1990 Sb., o cenách, a jednak z § 5a zák. č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Pokud by tak dodavatel služeb neučinil, bylo by možné takové jednání klasifikovat jako nekalou obchodní praktiku, příp. jako klamavé konání, dle § 4 a 5 zák. o ochraně spotřebitele.

Vámi popsané chování tedy neodpovídá tomu, co po podnikatelích vyžaduje vůči spotřebitelům zákon.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Ostatní služby (mj. stavby, opravy, úpravy) Spotřebitelská poradna dTest