IKEA látka na dětské povlečení

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, zakoupila jsem v IKEA látku na dětské povlečení (v prodejně měli i hotové, ale já to použila jako prostěradlo), a i po několikerém vyprání se třením uvolňje barva (malá má zabarvené patičky na oblečení). Existují nějaké normy na toto zboží, závadnost barev apod.? Vdyť děti kolikrát polštáře i přikrývky strkají do pusinek... Pokud to bude potřeba, vyhledám a dodám přesné údaje. Děkuji a přeji pěkný den.

Doporučení časopisu dTest

Jedním z ukazatelů kvality textilu je jeho stálobarevnost v suchém otěru. Abyste příště nekupovala „zajíce v pytli“, udělejte si přímo v obchodě zkoušku, ke které budete potřebovat bílý kapesník (nebo kousek bílého hadříku). Několikrát jím silněji přetřete látku. Zůstane-li na kapesníku barevná stopa (nebo světlejší stopa na látce), máte důkaz o nevyhovujícím výrobků (nízká stálost vybarvení v suchém otěru).

Textilní výrobky obecně mohou (zdůrazňuji: mohou) obsahovat např. formaldehyd, zbytky pesticidů používaných při pěstování bavlny, těžké kovy, případně i bakterie a plísně (důsledek skladování ve vlhku). Pro textilní výrobky, které jdou tělo, ložní prádlo, ručníky, utěrky atd. platí jedno důležité pravidlo: Před použitím vždy vyprat a dbát na důkladné vymáchání (raději přidat navíc celý cyklus máchání). Praním se případná rizika sníží, resp. odstraní.

Textilní výrobky, které jsou určeny dětem do 3 let, musí splňovat hygienické požadavky vyhlášky č. 84/2001 Sb. Takové výrobky nesmí přesahovat limitní hodnoty pH vodného výluhu a cizorodých látek (např. formaldehyd, určité druhy těžkých kovů a aromatických aminů). Musí být také odolné vůči potu a slinám a být stálobarevné v otěru a v potu.

Je-li Vámi zakoupená dětská metráž v záruční době, rozhodně ji jděte reklamovat (důvod nestálobarevnost v suchém otěru).