Helvetia Apotheke

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, prosím o právní radu v následující situaci: V listopadu 2016 mi telefonovali z výše uvedené firmy a nabídli možnost koupit si na dobírku tablety Supervital Q10 plus za 80 Kč. V telefonu jsem souhlasil a přímo jsem upozornil, že o více dalších produktů nemám zájem. Byl jsem upozorněn, že hovor je nahrávaný. Tablety došly poštou a zaplatil jsem je. Od té doby mi chodí další nabídky, které jsem si neobjednal. Dopisy chodí do schránky obyčejnou poštou. Také mi přišly další dvě balení, které jsem už na poště odmítl přijmout. I tak mi chodí upomínky na zaplacení: 1. upomínka 199 Kč, další 249 Kč s textem: Jestliže dluh nebude uhrazen do stanoveného termínu, bude navýšen o další poplatky spojené s jeho vymáháním a budeme nuceni přijmout další právní kroky.

Doporučení časopisu dTest

Pokud jste si od této společnosti objednal pouze jedny tablety, přičemž jste výslovně uvedl, že o zasílání dalších balení těchto tablet, ani o žádné jiné tablety, zájem nemáte a tyto nechcete zasílat, jedná se v rámci dále zasílaných balíčků o neobjednané plnění ve smyslu ustanovení § 1838 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále rovněž "OZ"). V takovém případě není Vaší povinností neobjednané tablety platit či je zasílat zpět na Vaše náklady. Dokonce nemusíte společnost o obdržení nevyžádané zásilky vůbec informovat.

Vyžadování úhrady ceny neobjednaných tablet je agresivní obchodní praktikou podle ustanovení § 5b a přílohy číslo 2 písm. f) zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele (dále rovněž "ZOS"), kterou pokutuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Státní zemědělské a potravinářské inspekci můžete tedy ohledně jednání tohoto prodejce dát podnět.

Pokud však chcete skutečně docílit toho, aby Vás společnost v budoucnu již neobtěžovala s dalšími zásilkami či upomínkami k platbě, doporučovali bychom Vám adresovat společnosti dopis, kterým zdůrazníte, že nejste jejich zákazníkem, protože neexistuje právní titul (smlouva), na jehož základě byste byl povinen zboží odebírat a platit, neboť jediná smlouva, která mezi Vámi a společností vznikla, se týká doručení pouze jednoho balení konkrétních tablet s výslovným požadavkem na nezasílání čehokoliv dalšího.

Upozornil byste je na skutečnost, že ohledně dalších zásilek jde o neobjednané plnění a v případě, že Vás budou i nadále kontaktovat s požadavkem na zaplacení neobjednaného zboží, obrátíte se s podnětem na dozorový orgán. Dopis zašlete nejlépe písemně a doporučeně s dodejkou, a to na kontaktní adresu společnosti uvedenou na stránce http://www.helvetia.cz/kontakty/ (tedy PO BOX 86, 102 00 Praha 102). Jako inspirace pro sepsání dopisu může sloužit náš vzor "Odmítnutí zasílání neobjednaného zboží".

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest