Euphony CR

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, otec má doma internet s pevnou linkou od firmy O2, v dubnu mu volali z fy Euphony Czech Republic a.s.(IČ 27645690, nyní se přejmenovali na LIVE TELECOM a.s.) a nabízeli volání na pevné lince levnější než O2, ... s nabídkou souhlasil a slečna mu sdělila, že s O2 si to vyřídí oni a smlouva se uzavírá na základě hlasového souhlasu, který si zaznamenávají. Chci se zeptat, zda může platit smlouva na základě hlasového souhlasu, který proběhl 30.3.2010, když dne 20.4.2010 přišel dopis Potvrzujeme, že Vaše Smlouva o poskytování tlefonických služeb byla na základě hlasového souhlasu dne 30.3.2010 uzavřena mezi .... V příloze tohoto dopisu Vám zasíláme ceník služeb a Všeobecné podmínky, které jsou nedílnou součastí smlouvy. Z toho vyplývá, že 30.3. mu nebyly známy všeobecné podmínky, atd. Firma Euphony samozřejmě firmu O2 nekontaktovala. 16.6.2010 poslali fakturu se zdanitelným plněním 31.5. dle rozpisu hovory za měsíc 04 a 05., na rozpisu je vidět datum, čas, volané číslo, délka hovoru, cena, celkem nula na faktuře je pak částka k úhradě 155 kč vč. dph, jedná se prý o cenu za zprostředkované hovory. .. Může být smlouva neplatná pokud v době hlasového souhlasu nebyly známé Všeobecné podmínky? Děkuji za odpověď, Renata Holmanová

Doporučení časopisu dTest

Společnost Euphony, jakožto poskytovatel služby elektronických komunikací se musí řídit zákonem č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích, kde je mimo jiné v § 63 stanoveno, co vše musí obsahovat smlouva uzavřená s uživatelem. Smlouva musí obsahovat mimo jiné: Dobu, na kterou je smlouva uzavřena, a výpovědní dobu, podmínky pro obnovení a ukončení služby, způsob uplatnění reklamace vad poskytované služby a reklamace vyúčtování cen za poskytnuté služby, včetně údajů o tom, kde a v jakých lhůtách lze reklamaci uplatnit a ujednání o náhradě škody a vrácení peněz v případě nedodržení úrovně kvality služby stanovené ve smlouvě.
Tyto náležitosti jsou zpravidla součástí Všeobecných podmínek poskytovatele služby elektronických komunikací a měla byste s nimi být seznámena nejpozději při podpisu smlouvy.
Pakliže k tomu nedošlo a vy se domníváte, že je z tohoto důvodu faktura neplatná, je možné uplatnit proti ní reklamaci u svého operátora. Reklamaci je nutné uplatnit bezodkladně, nejpozději do dvou měsíců ode dne vyúčtování. Operátor je povinen reklamaci vyřídit do jednoho měsíce.
Doporučujeme reklamaci podat písemně. Současně je vhodné domluvit se s Operátorem na odkladu placení faktury, neboť podání reklamace není důvodem pro její nezaplacení.
V případě, že poskytovatel služby Vaši reklamaci zamítne, máte možnost se obrátit s námitkou proti vyřízení reklamace na Český telekomunikační úřad.
Bližší informace a vzor reklamace najdete v aktuální brožuře 85 vzorů pro řešení spotřebitelských problémů, případně na webové stránce www.dtest.cz v sekci „Vzory“.