E-cigareta

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, v pondělí 6.6.2022 jsem zakoupil v kroměřížské prodejně e-cigaretu calibrum A2. Po někoilika použití ještě týž den, začala vytékat náplň. Ve středu (v úterý prodejna byla zavřena) jsem šel e-cigaretu reklamovat a bylo mi řečeno, že je spálená cartridge a že jsem si to zavinil sám. Koupil jsem tedy novou cartridge a dnes ráno jsem našel opět vytečenou náplň. Chci odstoupit od kupní smlouvy, jenže na prodejně zřejmě paní nebude ochotná. Co mám dělat. Navíc k e-cigaretě není český návod. Dnes je prodejna opět zavřena.

Doporučení časopisu dTest

V případě, že nakupujete zboží v kamenné prodejně, nevzniká Vám právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů podle ustanovení § 1829 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Máte tak právo pouze požadovat vyřešení vady reklamací, v rámci které můžete požadovat opravu, dodání nové věci, a nebo až v poslední řadě odstoupení od smlouvy a vrácení peněz. To vše však za předpokladu, že Vám bude reklamace prodejcem uznána.

Pokud vada na zboží vznikne v prvních 6 měsících, svědčí Vám tzv. domněnka vadnosti (viz ustanovení § 2161 odst. 2 občanský zákoník), která stanovuje, že je na prodejci, aby Vám dosvědčil, že zboží nebylo vadné už při převzetí. K takovému prokázání nestačí jednoduché prohlášení, že jste si to způsobil sám, ale je nutné, aby prodejce věc převzal a nejlépe nechal otestovat/prohlédnout odborníkem, či znalcem, tak aby měl v ruce posudek, prokazující jeho nevinu (tento posudek Vám však není povinen ukázat, pouze ho musí mít).

V prvé řadě je tedy nutné prodejce na toto upozornit, ale tak i tak bude pravděpodobně nutné, aby jste e-cigaretu předal někomu jinému na posouzení, ať už by to byl odborník (např. nějaký servis), nebo soudní znalec, a nechal si od něho vypracovat vlastní posudek, který bude naznačovat vinu prodejce/výrobce, a kterým následně můžete u prodejce argumentovat.

Co se týče návodu, tak dle ustanovení § 9 a 11 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, má prodejce povinnost ke zboží poskytnout písemný návod, který bude v češtině. Pokud tak neučiní, dopouští se přestupku (viz ustanovení § 24 odst. 7 zákona o ochraně spotřebitele).

V případě, že by se Vám spor s podnikatelem nepodařilo vyřešit smírně, doporučujeme věc řešit na stížnostním portálu VašeStížnosti.cz (na www.vasestiznosti.cz), kde dTest zdarma zprostředkovává dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, které by jinak hrozily eskalací do podoby soudní pře.

Také se můžete obrátit na Českou obchodní inspekci, která zajišťuje mimosoudní řešení sporů (ADR) www.coi.cz/informace-o-adr/.

V obou případech se jedná o zprostředkování dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve sporech, a to za účelem předcházení finančně a časově náročných soudních pří. ADR České obchodní inspekce je zajišťováno ze zákona, ovšem řešení případu je neveřejné, zatímco stížnostní služba VašeStížnosti.cz je provozována veřejně a není pod záštitou státu. Veřejnost zaručuje efektivní potrestání daného podnikatele zejména z hlediska veřejného mínění.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest