Duplicitní evidence rozhlasového poplatku ČRo

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, popis situace: v září 2010 jsem se odstěhoval z Prahy, neodhlásil jsem evidenci rozhlasového poplatku ze SIPO. Poplatek za rozhlas jsem však i nadále řádně platil pod jiným číslem SIPO. V únoru 2017 jsem obdržel upomínku od ČRo, žádající doplacení poplatku za období září 2010 až únor 2017. To jsem příslušnému oddělení ČRo vysvětlil, takže uznali že opravdu nic platit nemusím. Místo toho po mě chtějí jakousi přirážku ve výši 1.000,- Kč za úkon, který jsem měl provést nejpozději v říjnu 2010. Lze se proti tomuto jejich rozhodnutí úspěšně bránit?

Doporučení časopisu dTest

To, co po Vás ČRo požaduje, je zřejmě přirážka podle § 9 odst. 3 zák. č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích. Tato přirážka může být uložena pro nesplnění povinnosti odhlásit se z evidence poplatníků do 15 dnů ode dne, kdy nastaly skutečnosti odůvodňující odhlášení. Kromě porušení této povinnosti však ustanovení podmiňuje účtování přirážky tím, že jste současně přestal platit rozhlasový nebo televizní poplatek. Vy jste však poplatek nadále platil, takže neshledáváme důvod, proč by Vám ČRo měl přirážku naúčtovat. ČRo navíc sám svým jednáním uznal, že jste poplatek platil, protože potvrdil, že jej doplácet nemusíte.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Služby související s bydlením (mj. energie) Spotřebitelská poradna dTest