Dotaz ohledně náhrady škody

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně náhrady škody. 21.7. 2016 jsem si koupila nové boty za 1200 kč. Začala jsem je nosit v září a 20.10. 2016 mi byly boty odcizeny. Byla jsem v posilovně, kde je u šaten otevřený, volně přístupný botník s instrukcí, že zde se mají odkládat venkovní boty. Když jsem přišla po hodině, boty byly pryč. Chtěla bych se zeptat, zda mám od fitcentra nárok na úhradu škody a v jaké výši? (účtenku od bot mám a policii jsem tenkrát ale nevolala, myslela jsem si že se někdo spletl a že boty vrátí...)

Doporučení časopisu dTest

Škoda na odložené věci je upravena v § 2945 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Podle tohoto ustanovení je-li s provozováním nějaké činnosti zpravidla spojeno odkládání věcí a byla-li věc odložena na místě k tomu určeném nebo na místě, kam se takové věci obvykle ukládají, nahradí provozovatel poškození, ztrátu nebo zničení věci tomu, kdo ji odložil, popřípadě vlastníku věci. Z dotazu vyplývá, že jste boty odložila do botníku, který je k odkládání venkovních bot přímo určen.

Z ustanovení § 2945 odst. 2 občanského zákoníku dále vyplývá, že neuplatní-li se právo na náhradu škody u provozovatele bez zbytečného odkladu, soud je nepřizná, pokud provozovatel namítne, že právo nebylo uplatněno včas. Nejpozději lze právo na náhradu škody uplatnit do patnácti dnů po dni, kdy se poškozený o škodě musel dozvědět. Doporučujeme Vám proto v posilovně bez zbytečného odkladu (do patnácti dnů poté, co jste se o škodě dozvěděla) oznámit, že Vám byly boty z jejich botníku odcizeny a požadovat náhradu škody. Doložte i kopii účtenky, aby mohla být cena bot dokázána. Při určení výše škody se ale přihlédne k opotřebení věci a k její obvyklé ceně v době poškození. Nemusí Vám být tedy uhrazena celá částka, za kterou jste boty koupila.

Pokud by Vám provozovatel posilovny odmítal škodu uhradit, doporučujeme Vám využít služby VašeStížnosti.cz dostupné na adrese www.vasestiznosti.cz, která zprostředkovává dosažení dohody mezi spotřebiteli a podnikateli ve spotřebitelských sporech. Tato služba je veřejná a zdarma.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Ostatní služby (mj. stavby, opravy, úpravy) Spotřebitelská poradna dTest