Dotaz na uplatnění slevy z nájemného

Spotřebitelský dotaz

Vážení, obracím se na Vás s dotazem týkajícím se slevy z nájmu v nájemním bytě a povinnosti majitele ohlásit s předstihem stavební úpravy na domě. Dnes nám před domem "vyrostlo" lešení. Majitel nás nikterak neupozornil na skutečnost, že se rozhodl realizovat novou fasádu. O stanovení termínu ani nemluvě. Údajně tyto úpravy na domě budou trvat více než 4 měsíce a týkají se jak čela domu do ulice tak vnitrobloku. Nejenom, že přijdeme o soukromí, ale i přes vysoké teploty nebudeme moci větrat, a to ani přes noc, protože na lešení je možné z ulice vylézt a "navštívit" tak libovolný byt, který bude mít otevřená okna. Máme malé dítě, takže i související hluk je pro nás problém. Máme v takovémto případě nárok na nějakou kompenzaci? Je majitel povinen takovéto stavební úpravy svým nájemníkům sdělovat s předstihem?

Doporučení časopisu dTest

Ustanovení § 2259 občanského zákoníku říká: "Nájemce je povinen strpět úpravu bytu nebo domu, popřípadě jeho přestavbu nebo jinou změnu, jen nesníží-li hodnotu bydlení a lze-li ji provést bez většího nepohodlí pro nájemce, nebo provádí-li ji pronajímatel na příkaz orgánu veřejné moci, anebo hrozí-li přímo zvlášť závažná újma. V ostatních případech lze změnu provést jen se souhlasem nájemce." Pokud Vám přestavba domu působí značné nepohodlí, pak by bylo možné namítat, že pronajímatel není oprávněn ji provádět bez Vašeho souhlasu.

Nadto musí pronajímatel podle § 2260 odst. 2 občanského zákoníku nejméně tři měsíce před zahájením prací sdělit nájemci alespoň povahu těchto prací, předpokládaný den jejich zahájení, odhad jejich trvání.

Slevu z nájemného lze požadovat za dobu, kdy nájemce nemůže věc užívat (vůbec nebo bez obtíží), například nefunkční vytápění, nebo pokud v bytě (domě) probíhají stavební úpravy, kterými se významně zhorší podmínky užívání bytu. Právo na přiměřenou slevu z nájemného je třeba uplatnit u pronajímatele, bez zbytečného odkladu, nejlépe doporučeným dopisem s dodejkou do šesti měsíců ode dne, kdy nájemce vadu zjistil nebo mohl zjistit. V něm je třeba popsat, jakým způsobem bylo narušeno či znemožněno užívání bytu, po jakou dobu a jakou slevu požadujete. Zákon neřeší, jak velká sleva má být pronajímatelem poskytnuta, hovoří pouze o slevě přiměřené.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Služby související s bydlením (mj. energie) Spotřebitelská poradna dTest