Diskriminace při prodeji výrobků

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, může barman odmítnout prodej nealkoholického piva a kávy dítěti? Je to proti přesvědčení barmana, ale není toto jednání diskriminační, protizákonné?

Doporučení časopisu dTest

Dle § 2 písm. k) zákona č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami, se alkoholickým nápojem myslí vždy pivo, a to nehledě na to, jaký obsah alkoholu v něm naleznete. Rádi bychom doplnili, že i nealkoholické pivo obsahuje vždy určité procento alkoholu. Předchozí právní úprava, platná a účinná do 31. 12. 2005, stanovila hranici mezi alkoholickými a nealkoholickými nápoji na úrovni 0,75 objemového procenta alkoholu.

Dle § 12 téhož zákona se zakazuje prodávat nebo podávat alkoholické nápoje osobám mladším 18 let. Jelikož je pivo vždy považováno za alkoholický nápoj, domníváme se, že jej barman Vašemu dítěti nepodal oprávněně, neboť má zákaz podávat nezletilým tyto nápoje. Zákon nezná výjimku v podobě tzv. nealkoholického piva.

Zákaz prodeje kávy ani energetických nápojů nezletilým není zákonem ošetřen. V minulosti navrhoval poslanec Bohuslav Svoboda přijetí zákona o regulaci prodeje energetických nápojů mladistvým a dětem, nemáme však informaci o tom, že by byl tento zákon schválen.

Barman tedy měl podat kávu Vašemu dítěti, pokud o to žádalo. Obáváme se však, že o diskriminaci spotřebitele dle § 6 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, by v takovém případě nešlo. Vždy se totiž zkoumá, s jakým úmyslem druhá strana (barman) jednala, zda měla oprávněný zájem na výsledku, ke kterému směřovala. Tímto výsledkem samozřejmě nesmí být diskriminace. Obecně je za diskriminaci nutno považovat rozlišování sobě rovných subjektů, které část z posuzovaných subjektů poškozuje. Klasicky půjde o diskriminaci na základě pohlaví, rasy, náboženství apod.

Pokud však chcete tuto situaci nechat prošetřit, neboť se domníváte, že o diskriminaci šlo, můžete podat podnět České obchodní inspekci pro porušování zákona o ochraně spotřebitele.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest