dětská autosedačka

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, stojíme před nutností vybrat dětskou autosedačku pro dceru od 9kg. V testech jsem si všimla, že hodnocení u stejných autosedaček se v čase značně mění (např. Maxi Cosi Tobi, ale i jiné), což mě ve výběru poněkud mate. Vedle bezpečnosti, potřebujeme také snadné odstranění a čištění potahů, protože dcera v autě častěji blinká. Z hlediska bezpečnosti zvažuji buď přímo sedačku ze skupiny 1, ale zaujaly mě i autosedačky ze skupiny 0+ (tj. od narození do 18kg, kdy mohou děti déle cestovat proti směru jízdy). Bohužel nemáme v současnosti možnost isofixu (vlastníme Mazdu 626, velmi prostorná, staršího data výroby). Budu velice ráda za tipy a doporučení. Velice děkuji Markéta Kicserová Hájková

Doporučení časopisu dTest

Z Vašeho dotazu usuzujeme, že jste se na dětské autosedačky dívala v sekci "Testované výrobky", kde uvádíme pouze celkové hodnocení kvality (známku) a číslo vydání časopisu TEST, ve kterém naleznete podrobné informace (včetně hodnotící tabulky s výsledky jednotlivých zkoušek, kterým byl výrobek podroben). Když kliknete na číslo vydání, okamžitě se k podrobnému testu (včetně vyobrazení jednotlivých výrobků) dostanete. Například značka Maxi Cosi Tobi byla testována třikrát - v roce 2006, znovu tentýž model v roce 2007 a nový model v roce 2009.

Proč jsme tentýž model testovali víckrát? V roce 2007 nastala významná změna - do testovaných dětských autosedaček už neusedly figuríny P-Dummys, nahradila je vyspělejší generace, Q-Dummys. Nové „umělé děti“ různého věku jsou oproti svým předchůdcům pružnější a přizpůsobivější a ještě více "prošpikované" senzory, které v průběhu crash testů předávají do počítačů důležité hodnoty, např. o zátěži a časových prodlevách pohybu těla dítěte. A právě pro porovnání míry bezpečnosti jsme se rozhodli do testu roku 2007 zařadit některé výrobky, které byly dříve testovány s figurínami předcházející generace. Tato informace je uvedena hned v úvodu výše uvedeného testu.

Do testu roku 2009 byly nakoupeny autosedačky z aktuální nabídky trhu. Značka Maxi Cosi Tobi (může se v nabídce lišit potahy) byla testována s uchycením bezpečnostními pásy vozidla. Opět je tato skutečnost uvedena, tentokrát v hodnotící tabulce.

Podíváte-li se v tabulkách na zkoušky, kterým autosedačky podrobujeme, naleznete tam i "čištění". Tato zkouška zahrnuje mimo jiné snímání a opětovné navlékání potahu, údržba (praní) - ale pozor: při výběru autosedačky musíte sledovat symboly doporučené údržby, neboť ne u všech je uveden symbol praní v pračce. Některé potahy jejich výrobce doporučuje čistit v čistírně, což je značně nepraktické.

Našimi testy (nejenom autosedaček) přinášíme informace o kvalitě výrobků, případně o jejich bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti a připojujeme dobré rady, které se týkají výběru. Rozhodnutí, který výrobek zvolit, však náleží pouze a jenom Vám.