Den výroby a spotřeby

Spotřebitelský dotaz

Objednala jsem si něco z Avonu, říkala jsem si že známému udělám kšeft. A na výrobcích byla 03.07 15 a na dlaší koncové 16. Dověděla jsem se, že je to den výroby a oni mají dobu spotřeby 36 měcíců. Myslela jsem, že mě omyjou. Nedovedu si představit, že bych si dala nově zakoupený výrobek, který byl vyrobený před třema rokama na obličej. Na internetu jsou info rozdílné, ale přece to musí být někde zakotvené a nemůže si každý dělat co chce. Tím pádem jsem pochopila proč mi slzely oči po jejich řasence. Jaký prosím na toto máte názor. Pro mě jsou již jejich výrobky absolutně nedůvěryhodné. Ale chci vědět co si pohlídat obecně u kosmetiky a zda skutečně má v rámci právní úpravy výrobce možnost takto si zahrávat se zdravím lidí. Nejen potraviny jsou nebezpečné.

Doporučení časopisu dTest

Doba spotřeby 36 měsíců není proti žádným předpisům. Výslovně na to pamatuje i nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1223/2009 v čl. 19 odst.1 písm. c), které říká, že údaj o minimální trvanlivosti není povinný u kosmetických přípravků, jejichž minimální trvanlivost přesahuje 30 měsíců. U těchto přípravků se uvede údaj o době, po kterou je přípravek po otevření bezpečný a lze jej používat, aniž by došlo k újmě na zdraví spotřebitele pokud je trvanlivost kosmetického výrobku delší než 30 měsíců, nemusí se na obale vůbec uvádět. Pokud tedy výrobky Avonu nemají uveden datum spotřeby, ale pouze tento symbol s otevřeným kelímkem, splňují, po formální stránce, právní předpisy.

Domníváme se, že by tyto kosmetické výrobky měly být testovány tak, aby dostály deklarované kvalitě. Kontrolu provádí Krajské hygienické stanice. V případě pochybností se můžete obrátit na konkrétní hygienickou stanici a podat podnět. Seznam všech krajských hygienických stanic naleznete například na http://www.mzcr.cz/dokumenty/krajske-hygienicke-stanice_7735_1206_5.html.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest