Délka záruční doby

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
již podruhé jsem nesla v záruční době do opravy mixér, v obou případech s toutéž vadou - rozbitý převod. Poprvé si tam mixér asi 14 dnů nechali, a nevím, co přesně na něm opravili, ale dnes mi na místě vyměnili víčko mixovací nádoby (do které se nahoře umísťuje "tělo" mixéru). Je pravděpodobné, že poprvé probíhala oprava stejně, každopádně na dokladu ze servisu je popis závady stejný. Zajímá mě, zdali se nějak výrazněji prodlužuje záruční doba, například na nové víčko nových 24 měsíců nebo, zda se natáhne pouze o dobu, kdy byl přístroj v servisu. Obávám, že se převod opět za nepříliš dlouhou dobu rozbije, ale jelikož dvouletá záruční doba končí za měsíc, myslím, že tak brzy to snad (nebo bohužel?) nebude. Takže v tu chvíli bude mixér na odpis nebo na doživotní stálé placené vyměňování převodu (víka)?

Díky za rady
S pozdravem Martina Kačínová

Doporučení časopisu dTest

Podle § 627 odst. 1 občanského zákoníku platí, že "doba od uplatnění práva z odpovědnosti za vady až do doby, kdy kupující po skončení opravy byl povinen věc převzít, se do záruční doby nepočítá." To znamená, že záruční doba se prodlouží o dobu, kdy byl mixér v opravě.

Dále § 627 odst. 2 téhož zákona praví, že "dojde-li k výměně, začne běžet záruční doba znovu od převzetí nové věci. Totéž platí, dojde-li k výměně součástky, na kterou byla poskytnuta záruka." Z toho plyne, že na již vyměněné víčko máte novou 24měsíční záruku.