Chybějící návod jako důvod pro odstoupení od kupní smlouvy

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den,
prosím o sdělení, zda je chybějící montážní návod u kancelářského křesla důvodem k odstoupení od kupní smlouvy. Bez návodu nejsme schopni smontovat a již 2x jsem telefonicky kontaktovala prodejnu (nevyřešeno). Nejraději bych odnesla zboží zpátky, mám už na ně pifku, protože až po zaplacení zboží mě sdělili, že uvedené křeslo si musím vyzvednout na druhém konci města v jiném skladě než který je součástí prodejny, je toto v pořádku? Děkuji za odpověď.

Doporučení časopisu dTest

Chybějící návod k montáži může být důvodem k odstoupení od kupní smlouvy pro rozpor s kupní smlouvou, pokud ještě neuplynula doba 6 měsíců od koupě. V § 617 občanského zákoníku je uvedeno, že prodejce má zákonnou povinnost Vás seznámit s návodem k výrobku. V § 616 občanského zákoníku je uvedeno, že rozporem s kupní smlouvou je i to, že výrobek neodpovídá právním předpisům (např. chybí návod). Nejlepší postup je dorazit s křeslem za prodejcem, vyžadovat návod, pokud ho nedostanete, požadovat odstoupení od kupní smlouvy pro rozpor s kupní smlouvou z důvodu neodstranitelné vady (prodejce návod neposkytl). Termíny "rozpor s kupní smlouvou" a "vyřešit odstoupením od kupní smlouvy" musíte výslovně do protokolu uvést a pohlídat si, aby byla v protokolu uvedena.