Cena zájezdu

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, prosím o pomoc. Objednal jsem si včera u Fischer.cz zájezd, který byl o 1/2 levnější a byl označen jako last minute. Zájezd jsem zarezervoval přes internet a hned jsem udělal objednávku, kde jsem obdržel ihned VS a veškeré shrnutí objednaných služeb včetně čísla účtu. Ihned jsem daný zájezd zaplatil (jelikož Fischer má účet u České Spořitelny a já také, tak musela být platba připsána během pár minut). Následující den v 10:00 mi volá paní, že mají problém v systému a za tuto cenu mi daný zájezd nemůže prodat a že mi již zaplacenou objednávku stornuje a peníze vrátí. Když jsem pohrozil právníkem, tak se společnost umírnila a ještě danou věc projedná. Mám veškeré print screeny obrazovky, veškeré shrnutí objednávky a potvrzení o provedené platbě. Dané ceny ještě nyní kolují v reklamních banerech Fischer na internetu. Prosím, jaké mám a jak velké mám možnosti se dožadovat platnosti zaplacené objednávky?

Doporučení časopisu dTest

Z Vašeho popisu vyplývá, že jste uzavřel smlouvu o zájezdu podle ustanovení § 2521 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "občanský zákoník"). Cena zájezdu je podle nabídky závazná v té výši, jakou společnost uváděla na svých webových stránkách, jelikož obsahovala všechny podstatné náležitosti. Dle ustanovení § 1732 odst. 1 občanského zákoníku je třeba považovat návrh dodat zboží nebo poskytnout službu za určenou cenu učiněný při podnikatelské činnosti reklamou, v katalogu nebo vystavením zboží za nabídkou s výhradou vyčerpání zásob nebo ztráty schopnosti podnikatele plnit. Pokud je tedy podnikatel nadále schopen ze smlouvy plnit a rozporuje pouze výši ceny, nelze k takovým výhradám z jeho strany přihlížet. Občanský zákoník v § 1979 totiž stanoví, že podnikatel, který uzavřel smlouvu při svém podnikání, nemá právo požadovat zrušení smlouvy z důvodu neúměrného zkrácení.

Cenu zájezdu proto nelze dodatečně měnit bez Vašeho souhlasu. Vy jste byl v dobré víře v danou cenu, a jde tudíž k tíži podnikatele, že měl cenu chybně uvedenou na internetových stránkách. Podle § 5 odst. 1 občanského zákoníku nejednal totiž s odbornou péči, kterou lze vyžadovat. Společnost Fischer má tedy povinnost splnit svůj závazek za uvedenou cenu, a pokud by takto nechtěla učinit, mohl byste se obrátit na soud s návrhem na vydání předběžného opatření či zahájit mimosoudní řešení sporu při České obchodní inspekci.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Cestování a dovolená Spotřebitelská poradna dTest