Častý nešvar - zboží je prý skladem, ale není tomu tak

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, čím dál více se setkávám u e-shopů s nešvarem, kdy prezentují zboží jako dostupné skladem, a přitom tomu tak není. Setkávám se s tím i u větších prodejců (třeba drogerie Pe-Mi.cz), ale samozřejmě hlavně u malých e-shopů, které nemají skoro nic skladem a "skladem" znamená, že si myslí, že to má dodavatel, ale často se stane, že jde o něco už vyprodaného, takže pak všechny tyhle obchody zjistí, že zboží už není k dispozici. Ale třeba u toho Pe-Mi to jen znamená, že si objednávám něco skladem a dočkám se toho třeba až za týden. Je to klamání spotřebitelů, patří i toto do nějakých namátkových kontrol?

Doporučení časopisu dTest

Doba dodání zboží je v drtivé většině případů upravena v obchodních podmínkách prodejce, příp. deklarována na jeho stránkách a je pro prodejce závazná. Jestliže prodejce deklaruje, že má zboží "skladem", jedná se o informaci pro spotřebitele, že zboží dojde zřejmě v kratší době, případně může obchodník v obchodních podmínkách stanovit závaznou kratší lhůtu pro dodání zboží, které má skladem. Pokud však takovou kratší lhůtu nestanoví, je závazná lhůta z obchodních podmínek.

Kdyby lhůta pro dodání nikde stanovena nebyla, pak platí, že můžete plnění vyžadovat ihned a prodejce je povinen Vám zboží bezodkladně zaslat, v souladu s § 1958 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.

Obecně to, zda mají prodejci deklarované zboží skutečně na skladě, kontrolováno ze strany České obchodní inspekce ani jiné instituce není, přičemž jako klamání spotřebitele bychom to, z našeho pohledu, neklasifikovali. Můžete však zaslat podnět České obchodní inspekci, která celou věc prošetří a v případě, že zjistí, že došlo k pochybení prodejce či klamání zákazníka dle § 5 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, uloží prodejci pokutu.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest