Black Friday u CZC

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na jednu situaci ohledně firmy CZC.cz. Koupil jsem u CZC ve velké slevě (z 2100 Kč zlevněna na 1000 Kč) myšku. Myš došla, bylo mi divné, že na balení je velkým písmem napsané "Not for sale" a že balení vypadá úplně jinak než propagované na jejich stránkách. Po rozbalení jsem zjistil, že v balení chybí 3 věci oproti normálnímu balení. Pak jsem si přečetl v diskuzi, že spousta lidí má ten samý problém, a pod dotazy bylo sdělení, že prý se jedná o balení speciálně pro slevy Black Firday, ale přitom propagovali normální balení s celým vybavením a navíc sleva byla vypočítávána z ceny normálního balení. Když jsem podal reklamaci, tak mi bylo řečeno, že mám nárok pouze na dodání 1m kabelu, protože ten jako jediný je napsaný v popisku u výrobku a že na ostatní věci nemám nárok, i když v popisku i v galerii jsou obrázky kompletního balení. Takže se dá říct, že nakonec jejich neúplné popisky použili proti mě. Dá se nějak bránit?

Doporučení časopisu dTest

Dle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "občanský zákoník"), se má za to, že návrh dodat zboží nebo poskytnout službu za určenou cenu učiněný při podnikatelské činnosti reklamou, v katalogu nebo vystavením zboží je nabídkou s výhradou vyčerpání zásob nebo ztráty schopnosti podnikatele plnit.

Pokud věc (ve Vašem případě myš) nemá vlastnosti, které prodávající popsal, pak se jedná o vadu výrobku podle § 2161 odst. 1 občanského zákoníku. Prodávající odpovídá za to, že věc má vlastnosti, které v nabídce popisoval, tedy pokud celá nabídka nasvědčovala tomu, že se jedná o kompletní balení a prodávající nikde neuváděl, že jde o nekompletní balení, pak měl dodat zboží které inzeroval, tedy kompletní balení. Vzhledem k tomu, že tak neučinil, jedná se o vadné plnění a Vy máte nároky z vadného plnění. Primárně máte podle § 2169 odst. 1 občanského zákoníku nárok na odstranění vady, případně na výměnu za nový kus (tedy kompletní balení) a až pokud by pro prodávajícího nebylo možné takto vadu odstranit, pak byste měl možnost od smlouvy odstoupit a požadovat i vrácení peněz. Pokud tedy prodávající výslovně neuvedl, že se jedná o balení, které není kompletní a nabídka vypadala, jako že kompletní bude, pak trvejte na vyřízení reklamace a dodání balení kompletního.

Navíc, pokud prodávající neuváděl že se jedná o nekompletní balení a nyní tvrdí, že šlo o speciální balení pro Black Friday, pak by mohl uvádět zákazníky v omyl ve kterém pak zboží nakoupili a mohlo by se jednat o klamavou praktiku prodeje podle § 5 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, za kterou může uložit Česká obchodní inspekce sankci. Pokud byste chtěl podat podnět ČOI k zahájení šetření, pak tak můžete učinit prostřednictvím tohoto odkazu: http://www.coi.cz/cz/spotrebitel/prava-spotrebitelu/podani-stiznosti-podnetu-dotazu/ nebo písemně pomocí vzoru, který naleznete v navazujícím e-mailu.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Nákupy na internetu Spotřebitelská poradna dTest