Autobazar

Spotřebitelský dotaz

Dobrý den, dne 6.6.2017 jsem si v autobazaru KNB Jaroměř, koupil vůz. Při koupi jsem s prodávajícím podepsal kupní smlouvu, včetně zápisu o technickém stavu motorového vozidla. Tento zápis o technickém stavu vozidla, vůbec neodpovídal tech. stavu vozidla, protože tam jsou v zápisu uvedeny věci jako interiér-značně opotřebený, karoserie-zkorodovaná atd. což vůbec není skutečnost, a když ještě při podpisu a následné koupi vozu jsem se nato prodávajícího ptal, tak mi zdělil, že tento list dávají stejný ke každému vozu s který si zákazník u nich koupí, a vůbec neodpovídá skutečnosti. Nicméně po koupi vozidla a následnou odbornou technickou kontrolou v servisu, jsme zjistily, že je tam spousta tech. problému, např. nefunkční klimatizace, nefunkční válec motoru atd. a závady od koupě stále přibývají, něco už jsem tedy nechal na voze opravit. Bohužel vozidlo už je nyní prozatím nepojízdné a nakonec se mohou opravy vyšplhat na řádově desítky tisíc korun. Proto jsem se Vás chtěl zeptat jestli je možné alespoň některé závady u prodejce reklamovat, popřípadě aby mně náklady na opravu uhradil. Jestli byste mi mohl poradit jak se mohu nejlépe a učině bránit? Protože pokud vím tak i na skryté vady, bych měl mít ze zákona nějakou půl roční záruku? Navíc co my opravdu taky nejde na rozum, jak je možné že když už při koupi mělo auto poškozené řízení a prasklé pružiny a vynechával válec motoru což indikovala i kontrolka (při koupi mně prodejce zatajil), mohlo auto mít platnou technickou až do 1/2018. S tím tam musel autobazar udělat nějaký podvod.

Doporučení časopisu dTest

Bohužel musíme konstatovat, že pokud jste podpisem potvrdil, že automobil je ve špatném stavu, nebude prodávající odpovídat za vady, které jsou v tomto dokumentu vyjmenovány. Reklamovat můžete jen vady, na které jste při koupi prokazatelně nebyl upozorněn.

Jestliže jste smlouvu uzavíral přímo s autobazarem, můžete vůz reklamovat podle ustanovení § 2169 odst. 1 občanského zákoníku. V takovém případě máte právo na bezplatnou opravu. Pakliže Vám autobazar tuto opravu není schopen zajistit, můžete od smlouvy odstoupit a požadovat vrácení peněz.

Jestliže zde autobazar vystupoval pouze jako zprostředkovatel a smlouvu jste uzavřel s fyzickou osobou, můžete automobil rovněž reklamovat, nyní podle ustanovení § 2099 občanského zákoníku a následující. Zde se rozlišuje, zda šlo o podstatné či nepodstatné porušení smlouvy. Podstatné porušení smlouvy je upraveno v § 2106 občanského zákoníku a vzniklo by Vám právo na dodání nové věci bez vady, opravu věci, přiměřenou slevu z kupní ceny nebo na odstoupení od smlouvy. Nepodstatné porušení smlouvy je upraveno v § 2107 občanského zákoníku. Vzniklo by Vám právo na odstranění vady nebo na přiměřenou slevu z kupní ceny.

V praxi se většinou vady posuzují jako nepodstatné porušení smlouvy. Definice podstatného porušení smlouvy je takováto: Podstatné je takové porušení povinnosti, o němž strana porušující smlouvu již při uzavření smlouvy věděla nebo musela vědět, že by druhá strana smlouvu neuzavřela, pokud by toto porušení předvídala; v ostatních případech se má za to, že porušení podstatné není.

Reklamaci můžete uplatnit do dvou let od převzetí vozu (ať uzavíráte smlouvu s podnikatelem či fyzickou osobou - § 2112 odst. 1 či § 2165 odst. 1 občanského zákoníku). Je však možné, že Vám tato záruka byla zkrácena na rok podle § 2168 občanského zákoníku, jedná-li se o ojetý automobil. To by však muselo být ve smlouvě výslovně ujednáno.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Další dotazy z oblasti: Koupě zboží a problémy s nimi Spotřebitelská poradna dTest